Zdrowie

Co to jest astygmatyzm

co to jest astygmatyzm

Astygmatyzm to jedna z trzech najczęściej pojawiających się wad wzroku, tuż obok krótko- i długowzroczności. Jego głównym objawem jest zniekształcenie widzenia, przez niektóre osoby cierpiące na tę wadę porównywane do rozmazywania się obrazu podobnie, jak na pracach malarzy impresjonistów.

Astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/astygmatyzm) jest efektem występowania niesymetryczności w rogówce oka przypominającej nieco kształtem piłkę używaną w rugby. Zdrowa rogówka oko powinna mieć symetryczny, kulisty kształt, co pozwala na skupienie wszystkich promieni światła wpadających do oka w jednym ognisku. W oku osoby z wadą astygmatyzmu promienie nie ogniskują się równomiernie, przez co w momencie kiedy widzi ona jakiś rysunek służący badaniu stanu jej oka, wyraźna jest dla niego tylko jedna jego część. W takim przypadku mamy do czynienia z astygmatyzmem regularnym, który korygowany jest odpowiednio dobranymi, cylindrycznymi szkłami w okularach lub soczewkami kontaktowymi.

Astygmatyzm może mieć także postać nieregularną, spowodowaną urazami mechanicznymi oka, w którym występuje więcej ogniskowych. Tego typu wadę trzeba skorygować specjalnie dobranymi soczewkami kontaktowymi lub żelami okulistycznymi, które są w stanie skorygować nierówności na powierzchni oka.

Astygmatyzm często występuje w połączeniu z innymi często pojawiającymi się wadami oka: krótkowzrocznością i długowzrocznością. Jeżeli wada jest większa i nie pozwala na korygowanie jej mechanizmami kompensacyjnymi oka, należy udać się do okulisty, który odpowiednio dobierze niezbędne akcesoria umożliwiające poprawne widzenie.

Tekst partnera

Komentarze (2)

Tess

12 miesięcy temu

Jestem po operacji zaćmy ale teraz widzę już wyraźnie w okularach. Dobrze, że nie mam tej choroby oka bo denerwowałabym się złą widocznością. Koniecznie trzeba chodzić do okulisty i się badać.

ewalub

12 miesięcy temu

Mam niewielki astygmatyzm, połączony też z inną wadą wzroku. Jeszcze niedawno nie znosiłam swoich okularów, ale w końcu wybrałam takie, w których dobrze się czuję więc już mi nie przeszkadzają.

Zostaw komentarz