niedobór witaminy D

Witamina D to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. W organizmie pełni wiele ważnych ról i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Czym jednak może objawiać się niedobór witaminy D i jakie są metody leczenia? Za co dokładnie odpowiada ta witamina w organizmie? Podpowiadamy!

Czym jest witamina D i co jest jej źródłem?

Witamina D to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Według badań aż 95% Polaków cierpi na jej niedobory. Zbyt niski poziom witaminy D może prowadzić do szeregu chorób. Co jest jej źródłem? Znaleźć ją można głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego jak ryby morskie, między innymi w śledziu, dorszu czy łososiu oraz w produktach takich jak mleko, czy oleje roślinne. Kolejnym źródłem jest promieniowanie słoneczne, dlatego zaleca się codzienną ekspozycję na słońce przez co najmniej 15-20 minut. Jeśli jednak do ziemi nie dociera wystarczająca ilość słońca, konieczna jest suplementacja.

Za co odpowiada witamina D w organizmie?

Coraz więcej mówi się ostatnio o konieczności suplementacji witaminy D, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Za co jednak odpowiada ta witamina w organizmie? Przede wszystkim za prawidłową budowę kości. Jest ona niezbędna w procesie mineralizacji tkanki kostnej. Należy pamiętać o prawidłowej suplementacji szczególnie w przypadku dzieci, gdyż w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z kośćmi i zębami.

Witamina D wpływa również na pracę serca. Może uchronić przed zawałem serca czy udarem. Najnowsze badania wskazują, że występuje również zależność pomiędzy ilością witaminy D w organizmie a poziomem cukru. W przypadku niedoboru witaminy w organizmie prawdopodobieństwo cukrzycy jest większe.

Czym objawia się niedobór witaminy D w organizmie?

Objawy wskazujące na niedobór witaminy D w organizmie nie są zbyt charakterystyczne. Zaliczyć do nich można między innymi bóle mięśni i kości, problemy ze snem, cukrzyca, zmęczenie oraz osłabienie, stany depresyjne, wypadanie włosów, nudności, brak apetytu oraz nadmierne pragnienie. Jeśli zauważysz te objawy u siebie, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań na poziom witaminy D w organizmie i w razie potrzeby podjęcia odpowiednich kroków.

Jak leczyć niedobór witaminy D w organizmie?

W przypadku niedoboru witaminy D w organizmie należy wdrożyć leczenie polegające na podawaniu zwiększonych dawek witaminy. Dawki zależą od wielu czynników, między innymi od wieku i masy ciała. W międzyczasie należy wykonywać badania na poziom witaminy D w celu sprawdzenia, czy jej ilość w organizmie przyrasta w odpowiednim tempie. Leczenie trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy.

Witamina D jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu. Odpowiada między innymi za prawidłową budowę kości oraz pracy serca. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy niedoboru, należy wykonać badania na poziom witaminy D w organizmie. Dzięki temu podjęte zostaną odpowiednie działania, polegające na podawaniu zwiększonej dawki witaminy przez określony czas.

Więcej informacji o witaminie D znajdziesz w artykule www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/witamina-d-niedobor-i-przedawkowanie/