Połowa sierpnia, wakacje wciąż trwają, a niektórzy dopiero rozpoczęli długo wyczekiwany urlop. Wiele osób spędza czas wolny na plaży. Co może się na niej wydarzyć? Jakie zagrożenia czekają na plażowiczów?
Na plaży, na plaży fajnie jest…
Plaża, słońce, gorący piasek i słone morze – krajobraz jak z obrazka, tylko ludzi tłum, co nie każdemu się podoba. Wakacje to gorący okres nad polskim morzem. Nad Bałtyk przybywają nie tylko polscy, ale także zagraniczni turyści. I choć ceny zaskakują, chętnych urlopowiczów nie brakuje. Przyjemnie rozłożyć się na plaży i wsłuchać w szum morza, obserwując przelatujące mewy. Ale wakacje nad morzem mogą przynieść nam wiele niespodzianek, niekoniecznie tych pozytywnych. Urlop jest po to, by odpocząć, ale nie możemy przewidzieć niektórych sytuacji. Plażując, warto zachować czujność, szczególnie, gdy na wakacje wybieramy się z dziećmi. Jakie zagrożenia czekają na plażowiczów? Na co warto zwrócić uwagę będąc nad morzem?
Zagubione dziecko
Na polskich plażach, nawet kilka razy dziennie gubią się dzieci. Moglibyśmy teraz zadać pytanie w jaki sposób i jak nieodpowiedzialni są ich rodzice. W sezonie na plażach jest mnóstwo ludzi. Kolorowe parawany wyglądają podobnie, a energiczne dziecko łatwo zgubić z zasięgu wzroku. W końcu nie zabronimy mu zabawy na plaży, od tego są wakacje. Małe dzieci mogą szybko oddalić się od bliskich. I nawet nie zauważymy, że wśród grupki dzieciaków nie ma naszej pociechy, do czasu rzecz jasna. Warto zaopatrzyć malucha w bransoletkę z numerem telefonu. Wówczas ktoś, kto zainteresuje się samotnie kroczącym po plaży maluchem, będzie mógł zareagować. Gdy zobaczymy dziecko, najlepiej zgłosić się z nim do najbliższych ratowników czy policji, która także może patrolować plażę. Nie bądźmy obojętni, gdy dostrzeżemy coś niepokojącego. Zdarzają się sytuacje, gdzie dzieci oddalają się na dość duże odległości, idąc wzdłuż plaży, która dla nich cały czas wygląda znajomo.
Utonięcia
Morze jest bardzo niebezpieczne. Wystarczy przejść w nim zaledwie kilka metrów, by całkowicie się zanurzyć. Nie wszędzie jest płytko, dodatkowo mamy fale, które nawet najlepszego pływaka mogą wyprowadzić z rytmu pływania. Nie musimy przypominać, że czerwona flaga na plaży, oznacza zakaz kąpieli. Osoby, które się topią, robią to po cichu, dlatego nie ignorujmy tonących, którzy próbują wydostać się na powierzchnię. Nawet jeśli nie jesteśmy pewni, poinformujmy ratowników. Lepiej reagować, niż być obojętnym. Jeśli nie potrafimy dobrze pływać, nie oddalajmy się zbyt daleko, bo woda jest wielkim żywiołem, a nasze pływanie może zakończyć się tragicznie.
Pies bez opieki
Na plaży nie powinno się wyprowadzać psów, chyba że mamy do czynienia z plażą dla czworonogów. Jeśli przemieszczamy się po plaży z pupilem, załóżmy mu smycz i kaganiec. Zwierzę ma nieokiełznane instynkty i w każdej chwili może zaatakować. Biegające dzieci mogą zwrócić uwagę psa. I nawet jeśli ten będzie miał pokojowe zamiary, dziecko może się wystraszyć i zacząć uciekać. Taka sytuacja miała miejsce w tym roku w Świnoujściu, gdzie pies zaatakował 8-letniego chłopca. Skończyło się pogryzieniem i wyrokiem dla właścicielki psa. Pamiętajmy, że na plaży nie jesteśmy sami, więc dbajmy o bezpieczeństwo siebie i innych, by nie doszło do zagrażających zdrowiu i życiu sytuacji.
Katarzyna Antos