kobiety ćwiczą

 3.Ocena możliwości – mierz siły na zamiary

Jednym z najgorszych błędów amatorów rozpoczynających treningi jest błędna ocena własnej kondycji i niedopasowanie planu treningowego, zarówno jeśli chodzi o jego intensywność jak i typ. Jeśli przez kilka lat nie biegałaś i w dodatku prowadziłaś raczej siedzący tryb życia, nie możesz skoczyć w buty i przebiec 7 km. Jesteś pierwszy raz na siłowni, nie masz wypracowanej postawy ciała – nie możesz bez przygotowania brać zbyt dużych obciążeń, tylko po to by „nie było wstydu”. Nawet jeśli na początku czujesz się bardzo pewnie, staraj się stosować metodę małych kroczków i rozwijaj treningi systematycznie. Naucz się słuchać swojego ciała: obserwuj jak się czujesz w dniach regeneracji, co wyjątkowo Cię męczy lub boli, które ćwiczenia przestają Ci wystarczać. Jeśli zignorujesz sygnały wysyłane Ci przez własne ciało, bardzo szybko możesz skończyć z bolesną kontuzja, ograniczającą bądź nawet wykluczającą treningi na kolejne miesiące. I choć głód efektów jest bardzo wielki, naucz się cierpliwości bo przy systematycznym ćwiczeniu będzie Ci ona bardzo potrzebna. Umocni ona Twoją konsekwencje w działaniach.

 4.Systematyczność – walka z „słomianym zapałem”

Nie spodziewaj się błyskawicznych efektów, natychmiastowych zmian. Na wszystko trzeba czasu i systematycznych działań tak aby Twój organizm „zaskoczył” i przestawił na nowy tryb. Nie zapominaj o odpowiedniej diecie – podczas treningów nie możesz czuć się ciężko i niekomfortowo. Pij dużo wody. Również w tych aspektach pamiętaj o konsekwencji i systematyczności. Nie rób sobie wolnego od nowego trybu życia. To co w wielu przypadkach jest czynnikiem najbardziej zgubnym to odpuszczanie sobie zasad w weekendy. Jest to szczególnie widoczne w przypadku diety : cały tydzień głodzimy się po to by w sobotni wieczór dać upust dawnym nawykom. Jeśli brak Ci informacji i doświadczenia w wyborze odpowiedniej diety i kształtowania nawyków żywieniowych, szukaj informacji w innych cyklach na naszych portalach. Na serwisie „MojeAlergie.pl”:http://www.mojealergie.pl/niskokaloryczne-substancje-slodzace-recepta-na-szczupla-sylwetke/ emitujemy serię artykułów na temat zdrowego odżywiania i najczęściej popełnianych błędów żywieniowych.

Przygotuj sobie plan treningowy (sama w odniesieniu do własnych możliwości, bądź z osobą mającą doświadczenie w układaniu tego typu planów) zakładający etapowy rozwój. Prowadź dzienniczek ćwiczeń, zapisuj wyniki, porównuj je i ciesz się z kolejnych osiągnięć. Wyznacz sobie konkretne cele i do nich zmierzaj – zobaczysz jak wielką satysfakcję będzie dawało Ci zdobywanie poszczególnych etapów planu. Wzmacniaj się pozytywnie: nagradzaj drobne sukcesy, dokumentuj postępy zdjęciami. Systematycznie zmieniaj też sprzęt i garderobę, z czasem Twoje wymagania w tym względzie się zwiększą, będziesz też bardziej świadoma czego realnie potrzebujesz (nie bądź w gorącej wodzie kąpana i nie zasypuj się akcesoriami na samym początku treningów gdyż część z nich okaże się zbędną i nietrafioną inwestycją).

Nie odkładaj terminu rozpoczęcia treningów na wieczne jutro – zacznij już dziś. Weź kilka głębokich oddechów, dobrze się rozciągnij i zaakceptuj samą siebie. W kolejnym artykule podpowiemy CI jak dopasować plan treningowy i od jakich ćwiczeń zacząć.