Pocenie się jest naturalną czynnością fizjologiczną. Co jednak zrobić, kiedy na naszym ciele pojawia się nadmierna ilość potu? Czy botoks może być skutecznym sposobem leczenia nadpotliwości?

Dlaczego nadmiernie się pocimy?

Nadmierna potliwość dotyczy około 1% całej populacji. Dolegliwość ta bywa bardzo uciążliwa i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu – części ciała, które ulegają wzmożonej potliwości, pozostają niemal stale wilgotne.

Nie wiadomo jakie jest podłoże tej choroby i dlaczego jedni ludzie pocą się bardziej od innych. Osoby cierpiące z powodu nadpotliwości najczęściej narzekają na nadmierne pocenie się rąk, nóg czy pach (miejscowa nadpotliwość) lub nawet całego ciała (uogólniona nadpotliwość). Ta ostatnia dolegliwość występuje niezwykle rzadko i zazwyczaj jest związana ze współistniejącymi chorobami.

Jak leczyć nadmierną potliwość?

Osoby borykające się z nadpotliwością używają zazwyczaj bardzo różnych antyperspirantów, zasypek, pudrów, a także leków przepisanych przez lekarza. Jednak w obecnej chwili jedyną najskuteczniejszą metodą leczenia nadmiernej potliwości jest zastosowanie zabiegu z toksyną botulinową, czyli popularnego w kosmetologii botoksu.

Najlepsze efekty otrzymuje się przy leczeniu dłoni, stóp oraz pach. Efekty pojawiają się niemal od razu po zabiegu i utrzymują się nawet do 12 miesięcy.