Uroda Zabiegi estetyczne

Botoks a nadmierna potliwość

Pocenie się jest naturalną czynnością fizjologiczną. Co jednak zrobić, kiedy na naszym ciele pojawia się nadmierna ilość potu? Czy botoks może być skutecznym sposobem leczenia nadpotliwości?

Pocenie się jest naturalną czynnością fizjologiczną. Co jednak zrobić, kiedy na naszym ciele pojawia się nadmierna ilość potu? Czy botoks może być skutecznym sposobem leczenia nadpotliwości?

Dlaczego nadmiernie się pocimy?

Nadmierna potliwość dotyczy około 1% całej populacji. Dolegliwość ta bywa bardzo uciążliwa i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu – części ciała, które ulegają wzmożonej potliwości, pozostają niemal stale wilgotne.

Nie wiadomo jakie jest podłoże tej choroby i dlaczego jedni ludzie pocą się bardziej od innych. Osoby cierpiące z powodu nadpotliwości najczęściej narzekają na nadmierne pocenie się rąk, nóg czy pach (miejscowa nadpotliwość) lub nawet całego ciała (uogólniona nadpotliwość). Ta ostatnia dolegliwość występuje niezwykle rzadko i zazwyczaj jest związana ze współistniejącymi chorobami.

Jak leczyć nadmierną potliwość?

Osoby borykające się z nadpotliwością używają zazwyczaj bardzo różnych antyperspirantów, zasypek, pudrów, a także leków przepisanych przez lekarza. Jednak w obecnej chwili jedyną najskuteczniejszą metodą leczenia nadmiernej potliwości jest zastosowanie zabiegu z toksyną botulinową, czyli popularnego w kosmetologii botoksu.

Najlepsze efekty otrzymuje się przy leczeniu dłoni, stóp oraz pach. Efekty pojawiają się niemal od razu po zabiegu i utrzymują się nawet do 12 miesięcy.

Jak działa botoks?

Zastosowanie toksyny botulinowej przy leczeniu nadmiernej potliwości polega na wstrzyknięciu odpowiedniej dawki botoksu pod skórę, w miejscach, gdzie pot wydziela się szczególnie mocno. Zabieg może być przeprowadzany zarówno na dłoniach, stopach, jak i pod pachami.

Botoks powoduje zablokowanie działania nerwów, które odpowiadają za pracę gruczołów potowych. Ukłucia mogą być bolesne, dlatego przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe. Efekty zastosowania botoksu według badań są bardzo zadowalające: u 87% pacjentów następuje zahamowanie wydzielania się potu, a u ponad 95% – zmniejszenie potliwości przynajmniej o połowę.

Działanie botoksu jest czasowe, a kolejny zabieg można przeprowadzić dopiero po wygaśnięciu efektów poprzedniej kuracji, czyli średnio po 7-12 miesiącach. Według subiektywnych ocen pacjentów, powtarzanie zabiegów powoduje, że przynoszą one coraz większe korzyści.

Czy toksyna botulinowa jest dla wszystkich?

Zanim lekarz zdecyduje się przeprowadzić zabieg z botoksem, powinien wykluczyć chorobowe podłoże nadpotliwości: nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby nerek, otyłość, nadużywanie alkoholu i papierosów.

W wywiadzie należy także zebrać informacje o potencjalnych przeciwwskazaniach: ciąży i okresie laktacji, miejscowych infekcjach skóry, zaburzeniach przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, nadwrażliwości na toksynę botulinową, zaburzeniach krzepnięcia, stosowanie niektórych leków.

Trzeba też mieć na uwadze fakt, że po zabiegu mogą wystąpić efekty niepożądane, np.: objawy grypopodobne, świąd okolic pach, osłabienie mięśni dłoni, pocenie innych okolic ciała. Objawy te przechodzą po kilku lub kilkunastu dniach od wystąpienia.

Niestety botoks nie leczy przyczyn nadmiernego pocenia się, a tylko niweluje czasowo jego skutki. Jest to jednak na tyle skuteczna metoda, że wielu pacjentów decyduje się co kilka miesięcy powtarzać zabiegi z toksyną botulinową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *