Obecnie na rynku nie ma żadnej szczepionki, która bezpośrednio mogłaby nam zapewnić ochronę przed boreliozą. Borelioza charakteryzuje się głównie rumieniem. Jest przenoszona przez kleszcze, najczęściej podczas ugryzienia. Sprawdź jakie są jej objawy i leczenie.
Borelioza to choroba wywoływana przez bakterie Borrelia bugdorferi, jest jednym z najbardziej popularnych schorzeń w Europie i Ameryce Północnej. Chorobę przenoszą kleszcze przez ukąszenie. Do zakażenia może również dojść podczas innego kontaktu z insektem. Jeśli kleszcz wypróżni się bądź zwymiotuje na skórę człowieka, to bakterie także dostaną się do naszego organizmu. Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach wilgotnych i lasach, na ich obszarach występują korzystne warunki do rozwoju boreliozy.
Borelioza objawy- na co należy zwracać uwagę?
Jako pierwszy pojawia się okrągły rumień, który nie zwiastuje od razu boreliozy, ale sygnalizuje, że mieliśmy kontakt z insektem. Późniejsze objawy mogą się pojawić nawet miesiąc po zainfekowaniu.
Od 3 do 30 dni może wystąpić wysypka. Rumień wędrujący rośnie do około 30 cm. Nie towarzyszy mu swędzenie i ból. W rzadkich przypadkach rumień pojawia się w kilku miejscach na raz.
Do miesiąca czasu prawdopodobnie ukażą się objawy grypopodobne, takie jak: ból głowy, zmęczenie, gorączka, bóle mięśni, dreszcze.
Późniejsze objawy:
- Bóle stawów
- Zapalenie opon mózgowych
- Drętwienie kończyn
- Chwilowe drętwienie twarzy
- Zaburzenia ruchu mięśni
- Zapalenie wątroby
- Zapalenie oka
- Problemy z sercem
- Zwiększenie wrażliwości na światło
- Silnie, nieustępujące zmęczenie
Kiedy udać się do lekarza z podejrzeniem boreliozy?
Duże znaczenie ma czas przymocowania kleszcza do naszego organizmu. Jeśli zauważymy go po upływie 48 godzin, to ryzyko zakażenia jest bardzo prawdopodobne. Należy się skonsultować natychmiast z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli zauważymy zmiany skórne na naszym ciele, powinniśmy natychmiastowo udać się do specjalisty. Następnie należy kontrolować zachowanie naszego organizmu i być w stałej relacji z najbliższą opieką medyczną. Trzeba pamiętać, że brak objawów nie oznacza całkowitego wyleczenia i zaniku choroby.
Leczenie boreliozy
Każdy pacjent z objawami boreliozy zaczyna kurację serią antybiotyków. Dużo zależy od zaawansowania choroby. Wcześnie rozpoznana jest dość szybko i skutecznie wyleczona przez tabletki. Czas rekonwalescencji trwa średnio od dwóch do czterech tygodni. W przypadku bardziej dotkliwych objawów, stosuje się serię zastrzyków. Wiele antybiotyków wywołuje zmiany skórne, dlatego należy unikać promieni słonecznych, nawet jakiś czas po zakończeniu terapii.
Profilaktyka- jak zapobiegać boreliozie?
Obecnie na rynku nie ma żadnej szczepionki, która bezpośrednio mogłaby nam zapewnić ochronę przed boreliozą. Najlepszym sposobem zapobiegawczym jest świadomość ryzyka w miejscach wilgotnych i lasach. Można nosić jasne ubrania, na których będzie lepiej widoczny kleszcz. Warto kupić środek odstraszający owady, znajdziemy go w każdej aptece. Powinniśmy także oglądać i kontrolować skórę, szczególnie trzeba zwracać uwagę na głowę, tam niepostrzeżenie może ukrywać się insekt.
Milena Chmielecka