Najnowsze Poradnik pacjentki Zdrowie

Borelioza, czyli choroba przenoszona przez kleszcze

kleszcz

Obecnie na rynku nie ma żadnej szczepionki, która bezpośrednio mogłaby nam zapewnić ochronę przed boreliozą. Borelioza charakteryzuje się głównie rumieniem. Jest przenoszona przez kleszcze, najczęściej podczas ugryzienia. Sprawdź jakie są jej objawy i leczenie.

Borelioza to choroba wywoływana przez bakterie Borrelia bugdorferi, jest jednym z najbardziej popularnych schorzeń w Europie i Ameryce Północnej. Chorobę przenoszą kleszcze przez ukąszenie. Do zakażenia może również dojść podczas innego kontaktu z insektem. Jeśli kleszcz wypróżni się bądź zwymiotuje na skórę człowieka, to bakterie także dostaną się do naszego organizmu. Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach wilgotnych i lasach, na ich obszarach występują korzystne warunki do rozwoju boreliozy.

Borelioza objawy- na co należy zwracać uwagę?

Jako pierwszy pojawia się okrągły rumień, który nie zwiastuje od razu boreliozy, ale sygnalizuje, że mieliśmy kontakt z insektem. Późniejsze objawy mogą się pojawić nawet miesiąc po zainfekowaniu.

Od 3 do 30 dni może wystąpić wysypka. Rumień wędrujący rośnie do około 30 cm. Nie towarzyszy mu swędzenie i ból. W rzadkich przypadkach rumień pojawia się w kilku miejscach na raz.

Do miesiąca czasu prawdopodobnie ukażą się objawy grypopodobne, takie jak: ból głowy, zmęczenie, gorączka, bóle mięśni, dreszcze.

Późniejsze objawy:

  • Bóle stawów
  • Zapalenie opon mózgowych
  • Drętwienie kończyn
  • Chwilowe drętwienie twarzy
  • Zaburzenia ruchu mięśni
  • Zapalenie wątroby
  • Zapalenie oka
  • Problemy z sercem
  • Zwiększenie wrażliwości na światło
  • Silnie, nieustępujące zmęczenie

 ukaszenie-przez-kleszcza

Kiedy udać się do lekarza z podejrzeniem boreliozy?

Duże znaczenie ma czas przymocowania kleszcza do naszego organizmu. Jeśli zauważymy go po upływie 48 godzin, to ryzyko zakażenia jest bardzo prawdopodobne. Należy się skonsultować natychmiast z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli zauważymy zmiany skórne na naszym ciele, powinniśmy natychmiastowo udać się do specjalisty. Następnie należy kontrolować zachowanie naszego organizmu i być w stałej relacji z najbliższą opieką medyczną. Trzeba pamiętać, że brak objawów nie oznacza całkowitego wyleczenia i zaniku choroby.

Leczenie boreliozy

Każdy pacjent z objawami boreliozy zaczyna kurację serią antybiotyków. Dużo zależy od zaawansowania choroby. Wcześnie rozpoznana jest dość szybko i skutecznie wyleczona przez tabletki. Czas rekonwalescencji trwa średnio od dwóch do czterech tygodni. W przypadku bardziej dotkliwych objawów, stosuje się serię zastrzyków. Wiele antybiotyków wywołuje zmiany skórne, dlatego należy unikać promieni słonecznych, nawet jakiś czas po zakończeniu terapii.

Profilaktyka- jak zapobiegać boreliozie?

Obecnie na rynku nie ma żadnej szczepionki, która bezpośrednio mogłaby nam zapewnić ochronę przed boreliozą. Najlepszym sposobem zapobiegawczym jest świadomość ryzyka w miejscach wilgotnych i lasach. Można nosić jasne ubrania, na których będzie lepiej widoczny kleszcz. Warto kupić środek odstraszający owady, znajdziemy go w każdej aptece. Powinniśmy także oglądać i kontrolować skórę, szczególnie trzeba zwracać uwagę na głowę, tam niepostrzeżenie może ukrywać się insekt.

Milena Chmielecka

Komentarze (8)

ewalub

6 lat temu

Nienawidzę kleszczy, są obrzydliwe. Po każdym spacerze dokładnie się oglądamy, przed wyjściem do lasu stosujemy spray przeciw owadom, a i tak nie zawsze da się uchronić.

Care

7 lat temu

No takie małe a takie niebezpieczne. Szkoda że nie ma szczepionek, które by sobie radziły z tą chorobą bo borelioza jest bardzo niebezpieczna.

eve

8 lat temu

takie male nic jak kleszcz, a ile zlego potrafi zrobic,moj pies nie przezyl choroby pokleszczowej niestety

drobina

8 lat temu

Moja koleżanka i kolega od kilku lat leczą sie na boreliozę więc wiem, że ta choroba do przyjemnych nie należy. Dlatego zawsze po powrocie z działki czy lasu, dokładnie sprawdzam swoje ciało.

filodendron 2

8 lat temu

Mój lekarz ginekolog zmarł od zakażenia przez kleszcza. Na swoje działce został ukąszony, potem chorował na zapalenie mózgu i zmarł. Takie kleszcze potrafią być niebezpieczne.

pati25

8 lat temu

Bardzo ważne informacje.Do takich groźnych objawów może dojść.Szok.Może uda się wynaleźć szczepionkę przeciwko boleriozie

sirena46

8 lat temu

Tak borelioza to straszna choroba, a leczenie długotrwałe. Kleszcze może nas ugryźć nawet w parku, kleszcze są wszędzie nie tylko w lesie. Mnie kleszcz ugryzł nieraz, ale widocznie nie był zarażony i całe szczęście. Pozostaje nam po przyjściu z parku czy lasu dokładne sprawdzenie czy gdzieś to paskudztwo nam się nie wbiło. Może niedługo będzie dostępna szczepionka na kleszcze, oby .

Danusiate

8 lat temu

Moja koleżanka chorowała na boreliozę i strasznie długo trwało, zanim udało jej się wrócić do normy. Trzeba bardzo uważać na te wstrętne kleszcze, bo są naprawdę niebezpieczne.

Zostaw komentarz