W Polsce dominują małe i średnie firmy, wiele z nich zostało założonych przez kobiety. Paniom nie można odmówić przedsiębiorczości i wyczucia rynku. Co zrobić, aby zmaksymalizować zyski?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, pragnie uzyskać jak najwyższy przychód przy minimalnych kosztach. Zysk można zwiększyć na kilka sposobów. Niektórzy przedsiębiorcy tak bardzo chcą zarobić, iż na każdym kroku tną koszty. Wprawdzie to rozwiązanie przynosi pożądane rezultaty, ale na dłuższą metę staje się nieopłacalne. W pogoni za pieniędzmi często stajemy się krótkowzroczni i zapominamy, że lojalni, wykształceni pracownicy stanowią klucz do sukcesu. Chcesz odnieść sukces? Zainwestuj w kapitał ludzki!

Umowy śmieciowe – główny grzech pracodawców

Umowy śmieciowe to zmora milionów Polaków, choć są dla nas niekorzystne, często zgadzamy się na zaproponowane warunki, ponieważ nie mamy innego wyjścia. Gdy sytuacja finansowa poprawia się, a na horyzoncie pojawiają się atrakcyjne oferty pracy, wielu rodaków zmienia miejsce zatrudnienia. Pracodawcy często zapominają o tej prawidłowości i sporo na tym tracą. Choć nie ma ludzi niezastąpionych, znalezienie odpowiedniej osoby stanowi nie lada wyzwanie. Mogłoby się wydawać, że problem dotyczy wyłącznie specjalistów. Programiści znajdują się w niezwykle komfortowej sytuacji, ponieważ popyt na ich usługi przewyższa podaż. Absolwenci informatyki na ogół nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Ba, część z nich podejmuje pracę w trakcie studiów.

Troszczysz się wyłącznie o programistów, ponieważ uważasz, że na posadę sekretarki znajdzie się wielu chętnych? Popełniasz błąd. Wprawdzie osób zdolnych do pełnienia tej funkcji jest więcej niż informatyków, to dobry pracownik jest dziś na wagę złota. Nie tylko wykształcenie i posiadane umiejętności determinują naszą wartość na rynku pracy. Bardziej od dyplomów i certyfikatów liczy się doświadczenie. Nie należy lekceważyć osobowości, ponieważ przymioty charakteru mają ogromny wpływ na sposób, w jaki pracownik wypełnia swoje zobowiązania. Zdolna absolwentka rachunkowości może okazać się osobą leniwą, wymagającą nieustannej kontroli. Jej spokojna, wyważona koleżanka lepiej sprawdzi się w roli księgowej.

Morale pracowników

Po wielu miesiącach poszukiwań udało ci się skompletować zespół, jesteś zadowolona z pracy nowych członków załogi. Co zrobić, by nie stracić zdolnych pracowników i zwiększyć ich efektywność? Należy zapewnić im komfortowe warunki pracy. Nie wystarczy kupić wygodnego krzesła i nowoczesnego monitora do komputera. Zapewnienie odpowiednich narzędzi jest naszym obowiązkiem. Jeśli chcemy uniknąć migracji pracowników, musimy odpowiedzieć na ich potrzeby. Wydaje ci się, że skoro płacisz, nie musisz nagradzać swojego pracownika dobrym słowem? To błąd! Spójrz na problem z szerszej perspektywy. W zrozumieniu pewnych kwestii pomoże ci piramida Maslowa.

Ten amerykański psycholog zauważył, że po zaspokojeniu potrzeb niższego rzędu, do głosu dochodzą potrzeby wyższego rzędu. Gdy jesteśmy głodni, podejmujemy działania, które mają na celu zapewnić nam pożywienie. To właśnie z tego powodu podejmujemy pracę zawodową. Gdy poprawi się nasza sytuacja finansowa np. wskutek zgromadzenia oszczędności, zaczynamy zwracać uwagę na inne kwestie. Kluczową rolę odgrywa atmosfera w pracy, jeśli budzisz się z bólem brzucha i masz dość krzyków szefowej, zrobisz wszystko, aby pozbyć się dyskomfortu. Niektóre osoby przynoszą do kadr zwolnienie, choć na horyzoncie nie widać atrakcyjnych posad. Gdy mamy zapewnione środki do życia, pozbywamy się niewidzialnego kamienia u szyi, który ciągnie nas w dół. Wiele osób zadaje sobie pytanie: „po co mam pracować w firmie „Iks”, skoro nikt mnie tam nie szanuje?”.