Rozmowa o pracę to zawsze dość stresująca sytuacja. Staramy się zrobić jak najlepsze wrażenie, ale pod wpływem emocji różnie nam to wychodzi. Często popełniamy błędy, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Jedna mała wpadka może zadecydować o tym, czy pomyślnie przejdziemy do następnego etapu rekrutacji. Jakie błędy popełniamy na rozmowie kwalifikacyjnej?
Kluczem do sukcesu jest wiedza
Pragnąc otrzymać pracę o którą się staramy, musimy mieć wiedzę na temat samej firmy czy stanowiska na które aplikujemy. Inaczej rekruter weźmie nas za przypadkową osobę, która rozsyła CV wszędzie gdzie tylko może, nie zwracając uwagę na branżę. Wiedza na temat firmy pomoże nam w odpowiedzi na podstawowe pytania, zadawane zwykle na tego typu spotkaniach. Nasza świadomość na temat danego miejsca pracy będzie świadczyć o naszym zaangażowaniu i tym, że rzeczywiście zależy nam na otrzymaniu posady. Nie mając kompletnego pojęcia o firmie, w której chcieliśmy pracować, spisujemy swoją kandydaturę na straty. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną najlepiej sprawdzić w sieci czym zajmuje się firma, jaką ma tradycję, od kiedy istnieje na rynku. Nie zajmie nam to wiele czasu, a będzie gwarancją większego spokoju oraz pewności siebie.
Idealne CV
Aplikując o pracę wysyłamy pracodawcy CV, czyli nasz życiorys, w którym powinny zawierać się wszelkie niezbędne informacje na temat wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Ale CV nie jest naszą historią od przedszkola, więc błędem jest wypisanie szkoły podstawowej czy gimnazjum, chyba że na tym poprzestaliśmy naszą naukę. W CV możemy wyróżnić wiele błędów. Nie musimy chyba wspominać, że błędy językowe są wręcz niedopuszczalne i niezbyt dobrze o nas świadczą. Ale często wysyłamy CV wręcz taśmowo. Tymczasem powinno być one przygotowane pod daną firmę. Jeśli staramy się o etat sprzedawcy, a pracowaliśmy już w sklepie, zaznaczmy to w CV. Pracodawca będzie wiedział, że mamy już doświadczenie w tej branży i nie będziemy uczyć się od zera, a to bardzo ważna informacja.
W CV nie ma co się zbytnio rozpisywać. Krótkie lecz treściwe hasła dotyczące doświadczenia wystarczą. W końcu CV nie ma mieć 5 stron. Grunt, żeby było bezbłędnie napisane. Wszelkie staże także wpisujemy w swoim doświadczeniu zawodowym i wcale nie musimy podkreślać, że to były staże. Najważniejsze to umiejętności, jakie na nich zdobyliśmy. W idealnym CV zdjęcie to podstawa, o ile jest aktualne i schludne, nie z imprezy czy wakacji. Pamiętajmy, że pracodawca chce mieć obraz naszej osoby, prawdziwy obraz, więc nie ściemniajmy, bo wszystko i tak wyjdzie prędzej czy później.
Kultura przede wszystkim
Mimo stresu towarzyszącego rozmowie kwalifikacyjnej, nie możemy zapominać o zasadach dobrego wychowania i kultury osobistej. To kobieta pierwsza podaje dłoń na powitanie, więc nie bójmy się wyciągnąć jej w stronę osoby rekrutującej. We wskazanym miejscu siadamy prosto, nie garbimy się i nie krzyżujemy rąk, co świadczyć może o naszym zdenerwowaniu i zamkniętej postawie. Nie kładźmy się też na biurku całym ciałem, bo nie jesteśmy u siebie. Trzymamy pewien dystans, ale jednocześnie bądźmy otwarci i uśmiechnięci. Ubiór również jako element kultury ma ogromne znaczenie. Na rozmowę nie przychodzimy w dresie. Ubieramy się schludnie. Warto wziąć pod uwagę dress code panujący w danym miejscu, o który możemy podpytać wcześniej w recepcji czy sekretariacie. Wówczas nie popełnimy wpadki i będziemy czuć się pewniej, udając się na tą ważną rozmowę.
Katarzyna Antos