Najnowsze Psychologia

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

praca

Rozmowa z szefem na temat podwyżki jest dla większości trudna. Jak należy skutecznie ją poprowadzić?

Wraz z upływem czasu nabywamy doświadczenia i nowych umiejętności. Zwiększa się również nasza odpowiedzialność i zakres obowiązków a wraz z nimi powinno wzrastać nasze wynagrodzenie za pracę.

Przygotowanie do rozmowy

Zanim udamy się do szefa, warto przygotować się do rozmowy. Zastanówmy się nad tym czy należy nam się podwyżka oraz przygotujmy argumenty, które potwierdzą nasze zdanie. Musimy wziąć pod uwagę nasz staż pracy, szczególne osiągnięcia, efektywność oraz ilość obowiązków. Nigdy nie powołujmy się na inne osoby, które otrzymały podwyżkę ani na trudną sytuację życiową. Silnymi argumentami w rozmowie na temat podwyżki mogą być przykłady sytuacji, z którymi świetnie sobie poradziliśmy.

Określenie sytuacji finansowej firmy

Przed rozmową o podwyżce warto sprawdzić sytuację finansową firmy. To czy przynosi ona zyski czy straty może być informacją kluczową. Stawki wynagrodzeń oraz plany dalszych płac pomogą nam w takiej rozmowie. Warto także dowiedzieć się w jakich okresach są przyznawane podwyżki w danej firmie. Wtedy będziemy wiedzieć kiedy najlepiej zgłosić się z taką prośbą.

Negocjacje

praca

Wspólne dobro to element, którego warto trzymać się podczas negocjowania podwyżki. Pracodawcy zwykle niechętnie przyznają tego typu gratyfikacje, ponieważ wiążą się one ze wzrostem kosztów utrzymania pracownika. Większa pensja to także lepsza efektywność pracownika, więc warto o tym pamiętać. Prosząc o podwyżkę nic nie ryzykujemy a mamy możliwość podwyższenia swoich zarobków. Efekt finalny zależy oczywiście od naszego pracodawcy. W najgorszym przypadku pozostaniemy przy starej pensji. Gdy decyzja o przyznaniu podwyżki okaże się pozytywna pozostaje nam kwestia ustalenia jej wysokości, którą także możemy negocjować.

Odpowiednio przygotowani śmiało możemy udać się do szefa na rozmowę w sprawie podwyżki. Zawsze warto walczyć o swoje zdanie, także jeśli chodzi o wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Pamiętajmy o pozytywnej atmosferze oraz kulturze podczas rozmowy, nawet jeśli jej efekt nie będzie do końca nas zadowalał.

Komentarze (3)

drobina

4 lata temu

Niestety! Ja już z moim szefem – ZUS-em nie pogadam, bo mogę liczyć tylko na jakieś drobne do emerytury raz do roku.

pati25

4 lata temu

Bardzo dobre rady dla osób,które chcą porozmawiać o podwyżce

eve

4 lata temu

uczylam sie w mojej szkole sztuki negocjacji mozna w sposob pratyczny je wykorzystac

Zostaw komentarz