Zwolenniczki (i zwolennicy) modelowania piersi podkreślają, że piękny, jędrny, proporcjonalny biust to najsilniejszy atrybut kobiecości, który trudno przecenić. Z kolei przeciwnicy przekonują, że ukształtowała nas natura i nie ma potrzeby jej poprawiać i tylko to, co naturalne jest prawdziwie piękne. O powodach, dla których kobiety decydują się na operacje plastyczne piersi, rozmawiamy z dr Magdaleną Graczyk z gdańskiej kliniki Perfect Medica.
Jest pani chirurgiem plastykiem. Z jakimi problemami zgłaszają się do pani pacjenci?
– Największą grupę moich pacjentów stanowią osoby pragnące skorygować powieki i uszy. Małoinwazyjny zabieg usunięcia nadmiaru skóry wokół oczu potrafi w istotny sposób zmienić wygląd twarzy na radosny, wypoczęty. Natomiast sprawienie, że uszy będą ściślej przylegać do czaszki, czasem w nieprawdopodobny sposób zmienia sposób patrzenia moich pacjentów na samych siebie, poprawia im samopoczucie, wywołuje nieraz diametralną zmianę postawy życiowej. Jednak nie ukrywam, że moją pasją jest chirurgia piersi. Jeśli ktoś nie jest w stanie zaakceptować wyglądu jakiegoś fragmentu swojego ciała, jeśli wprawia go to w permanentne przygnębienie i potrzebuje tej zmiany, by jednocześnie zmienić swoją samoocenę na wyższą, nie powinien jej sobie odmawiać.
Czy kobiety decydujące się na operacje plastyczne piersi kierują się tylko i wyłącznie względami estetycznymi?
– Oczywiście że nie. Wbrew stereotypom, powiększenie biustu to tylko jeden z wielu zabiegów, które możemy zaproponować kobietom chcącym poprawić estetykę piersi. W klinice Perfect Medica wykonujemy rekonstrukcje piersi po mastektomii. Zgłasza się też wiele kobiet, których problemem jest zbyt obfity biust. Duże, ciężkie piersi nie zawsze sprawiają ich właścicielce radość. Takim pacjentkom możemy zaproponować redukcję, czyli zmniejszenie gruczołów wraz z ich podniesieniem.
Dlaczego piersi są tak ważne dla kobiet?
– Piersi były i są istotnym symbolem kobiecości. Ich utrata wywołana chorobą czy zmiana kształtu związana ze starzeniem się lub ciążą, powodują u kobiet kompleksy. Czują się nieatrakcyjne, tracą pewność siebie, a to skutkuje obniżeniem jakości życia. Dzięki chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej możemy przywrócić naturalny i najbardziej idealny dla danej pacjentki kształt piersi i przywrócić paniom wiarę w siebie.
Z jakiego zakresu usług mogą skorzystać Państwa pacjentki chcące poprawić wygląd swoich piersi?
– Pacjentkom, które są zadowolone z objętości piersi, ale nie z ich kształtu, proponujemy mastopeksję, czyli podniesienie piersi. Jeśli natura nie obdarzyła pacjentki biustem o zadowalającej ją wielkości albo proponujemy wszczepienie implantów. Dysponujemy implantami okrągłymi i anatomicznymi. Pierwsze z nich dają efekt push up. Pięknie uwypuklają górny biegun piersi i widocznie je powiększają. Drugie przywracają naturalny kształt piersi. Często stosujemy je u pacjentek, które straciły pierś z powodu choroby nowotworowej. Dobierając odpowiednie implanty jesteśmy w stanie zakamuflować niedoskonałości u pacjentek z wadami w budowie klatki piersiowej. Natomiast implanty okrągłe dają efekt push up. Pięknie uwypuklają górny biegun piersi i widocznie je powiększają. Jesteśmy w stanie pomóc również pacjentkom z wadami w budowie klatki piersiowej. Kamuflujemy niedoskonałości, dobierając odpowiednie implanty po obu stronach.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów?
– Przed kwalifikacją do zabiegu interesuje nas stan ogólny pacjentki oraz inne choroby. Przed operacjami piersi dokładnie sprawdzamy ich stan. Zazwyczaj wystarczy USG, które może wykazać potencjalne zmiany ogniskowe. Takie zmiany są poważnym przeciwwskazaniem do zabiegu. Podobnie jak nałóg tytoniowy, ponieważ palenie istotnie zwiększa ryzyko powikłań po wielu zabiegach i utrudnia gojenie się ran. Pacjentki są proszone o odstawienie papierosów na minimum trzy miesiące i dopiero kiedy spełnią ten warunek, możemy mówić o zabiegu.
Proszę przybliżyć naszym czytelniczkom całą procedurę.
– Zaczynam od konsultacji, podczas której długo rozmawiam z pacjentką. Pytam, z czego nie jest zadowolona: z objętości piersi czy z ich kształtu. Odpowiedź pomaga mi ustalić, jaka operacja jest wskazana. Jeśli piersi są za duże, zmniejszamy je, jeśli są za małe, powiększamy, a jeśli to konieczne, podnosimy je. Pierwsza konsultacja u mnie trwa długo. Dużo rysuję, opisuję i wyjaśniam, co jesteśmy w stanie zrobić dla pacjentki.
Czy to prawda, że implanty piersi po kilku latach trzeba wymieniać?
– Obecnie, przy zastosowaniu implantów mikroteksturowanych lub gładkich, nie ma konieczności wymiany implantów. Natomiast jeśli dochodzi u pacjentki do zmiany wagi czy zawirowań hormonalnych i gruczoł zwiększa lub zmniejsza swoją objętość, może dojść do wtórnych de-formacji, które jednak i tak by się wydarzyły bez względu na operację. O ewentualnej ponownej korekcji decyduje pacjentka.
Po wstawieniu implantów można karmić piersią?
– Naturalnie, zazwyczaj podczas takiej operacji nie naruszamy gruczołu piersiowego, zabieg nie wpływa więc w żaden sposób na późniejszą ciążę i karmienie piersią. Pacjentka jest wyczerpująco poinformowana o wszystkim zarówno przed, jak i po zabiegu.
Jaki jest czas rekonwalescencji po operacji piersi?
– Z tym jest bardzo różnie. Nie ukrywam, że wśród wszystkich zabiegów operacja powiększenia piersi jest najbardziej bolesna. Czas utrzymywania się bólu jest jednak kwestią indywidualną. U niektórych pacjentek ustępuje już po tygodniu, u innych dopiero po miesiącu. Po zabiegu pacjentka musi nosić specjalny biustonosz uciskowy. Może nie jest piękny, ale jest konieczny do modelowania nowego biustu. Nosi się go przez sześć tygodni i zdejmuje jedynie do kąpieli.
Jak ocenia Pani zainteresowanie zabiegami chirurgii plastycznej? Perfect Medica ma wielu pacjentów?
– Chirurgia plastyczna nie jest już dziś zarezerwowana wyłącznie dla gwiazd. Zabiegi są relatywnie tańsze niż przed laty, są coraz bardziej dostępne. Zawsze jednak podkreślam w rozmowie z potencjalnymi pacjentami, że operacja plastyczna nie zmieni życia i nie rozwiąże problemów. Choć na pewno może poprawić jakość życia.