W ostatnich dniach w mediach przetacza się żarliwa dyskusja na temat marihuany, wywołana wypowiedzią matki, której syn popełnił samobójstwo. Stwierdziła, iż to marihuana popchnęła go do odebrania sobie życia. Ale czy to możliwe?

Marihuana – podstawowe informacje

Marihuana to narkotyk pochodzenia roślinnego, wytwarzany z konopi. Wyróżnia się trzy rodzaje konopi. Jako substancji psychoaktywnej marihuany zaczęto używać w Europie już w I połowie XIX wieku. Jej składnikami psychoaktywnymi są kannabinole. Na rynku dostępna jest w postaci suszonych żeńskich kwiatostanów z dodatkiem liści. W większości krajów europejskich (z wyjątkiem m.in. Holandii) zakazane są: uprawa, handel i samo posiadanie marihuany.

Czy marihuana jest narkotykiem?

Marihuana należy do grupy substancji psychoaktywnych, czyli takich, które zmieniają działanie psychiki po ich zażyciu. Największym problemem jest wyznaczenie granicy między substancjami bezpiecznymi a niosącymi zagrożenie – w tej samej grupie znajduje się popularna kawa, tytoń, alkohol, ale także narkotyki: kokaina, amfetamina czy LSD.

Ich wspólną cechą jest umiejętność wywołania pożądanego stanu psychicznego (na przykład pobudzenia), tendencja do wywoływania uzależnień, oraz… pozytywne działanie lecznicze w małych dawkach. To, czy dana substancja uznana jest za narkotyk, czy nie, zależy od indywidualnych ustaleń danego państwa, które kieruje się względami medycznymi, badaniami nad działaniem danej substancji, a niekiedy systemem wartości (np. religią).