Zanim przystąpimy do terapii hormonalnej
Jeśli od dłuższego czasu nie potrafimy uporać się z typowymi dla andropauzy skutkami, należy niezwłocznie udać się do lekarza urologa. Zleci on serię badań takich jak: morfologia, OB, analiza składu moczu oraz poziom testosteronu we krwi. Niezbędne podczas takiej wizyty jest również zbadanie przez odbyt gruczołu krokowego. Panowie bardzo nie lubią badania per rectum, jednak powinni się zastanowić co jest dla nich ważniejsze – zdrowie, czy kilka chwil dyskomfortu. Oprócz tego wykonuje się pomiar stężenia prostaty a w niektórych przypadkach biopsję w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych. Przeprowadzenie wszystkich tych badan jest niezbędne, ponieważ jakiekolwiek niedopatrzenie może pogorszyć stan zdrowia jeśli zastosowana zostanie HTZ.
Ważny ruch oraz dieta
Poddanie się hormonalnej terapii zastępczej nie zwalnia nas z innych sposobów dbania o nasz organizm. Są nimi regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny oraz właściwa dieta. Wraz z upływem lat dochodzi do spowolnienia metabolizmu. Oznacza to, że mężczyźni po 50tym roku życia są narażeni na wzrost masy ciała. Powinni więc ograniczyć wielkość spożywanych potraw oraz ich kaloryczność. Kilka małych, lekkich posiłków, spożywanych co 3-4 godziny zapewnią właściwą pracę naszego układu trawienia
W trakcie trwania hormonalnej terapii zastępczej należy co pół roku zgłaszać się na badania kontrolne do endokrynologa, androloga i urologa.
Natalia Herzog