Podjęcie takiej decyzji musi być poprzedzone wieloma rozmowami pomiędzy małżonkami lub zastanowieniem się w pojedynkę (w zależności od sytuacji). Wszyscy, którzy myślą o adopcji, muszą sobie odpowiedzieć na różnego rodzaju pytania. Czy sprawdzą się w tej roli, jakie są ich oczekiwania, co mogą zrobić dla dziecka, aby mu pomóc. W jaki sposób przeorganizują swoje życie, jak sobie to nowe życie wyobrażają, czy chcą mieć chłopca czy dziewczynkę. Czy adoptują jedno dziecko czy rodzeństwo, na jakie przeciwności losu i kłopoty są przygotowani i wiele, wiele innych.
Najważniejsze jednak jest to, aby odpowiedzieli sobie na pytanie: Dlaczego chcę adoptować dziecko? Będą na nie odpowiadali jeszcze nie raz podczas całego procesu adopcyjnego i od tego w dużym stopniu będzie zależało, czy zostaną rodzicami adopcyjnymi czy też nie.
Kiedy już decyzja zostanie podjęta, to wtedy należy udać się do najbliższego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, którego pracownicy wskażą dalszą drogę.
Nie wolno zapominać, że adopcja ma przynieść samo dobro dziecku. Nie ma to być sposób na poprawę swojego nastroju spowodowanego niemożnością urodzenia dzieci. Dziecko to nie rzecz – myśli i ma swoje uczucia, które łatwo jest zranić. Decyzja o adopcji musi więc być przemyślana i właściwie uzasadniona. Jedynie wtedy przyniesie korzyść obu stronom.
Sabina Sosnowska