Nieprzyjemne uczucie ciężkości w nogach to częsta przypadłość u kobiet, zwłaszcza latem. Podczas upalnego dnia lub po długiej jeździe samochodem doskwierają nam obolałe, a nawet opuchnięte nogi. Przeczytaj, jak możesz im pomóc!
Puchnięcie nóg
W normalnych warunkach (sprawne serce i sprawne żyły) krew jest przesuwana w sposób ciągły, co oznacza, że z tkanek odpływa tyle samo krwi, co napływa. Przepływ krwi w układzie żylnym jest kontrolowany mechanizmem zastawek oraz systematyczną pracą mięśni nóg.
Obrzęki, czyli puchnięcie nóg, to następstwo opadania pod siłą grawitacji płynów ustrojowych. Ponieważ najbliżej ziemi są nogi, więc opadający płyn gromadzi się początkowo w stopach, a stopniowo coraz wyżej, a więc w okolicy kostek, goleni, łydek.
Najczęstsze dwa powody obrzęków to przewlekła:
- niewydolność żylna (naczyń żylnych)
- niewydolność krążenia (czyli serca)
Dlaczego nogi puchną
Oczywiście, jeżeli puchnięcie nóg występuje często, konieczna jest wizyta u lekarza, żeby wyeliminować objawy poważnych schorzeń, takich jak: problemy z sercem, tarczycą, początki zwyrodnienia stawów, czy żylaki.
Obrzęki nóg mogą być również spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, elektrolitowymi czy lekami.
Warto przyjrzeć się także naszemu stylowi życia, który również ma wpływ na kondycję nóg. Nadwaga i siedzący tryb życia absolutnie nie sprzyjają naszym nogom!