Ul kojarzy nam się z pszczołami i pysznym miodem. Okazuje się, iż nasze małe przyjaciółki wytwarzają wiele przydatnych nam produktów.
Apiterapia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką schorzeń za pomocą produktów pszczelich. Dawniej pod tym określeniem kryło się leczenie schorzeń reumatycznych za pomocą jadu pszczelego, dziś tę nietypową kurację nazywamy apitoksynoterapią.
Podział produktów pszczelich
Produkty, które mogą być użyte do leczenia, dzieli się na 3 grupy:
- produkty przyniesione przez pszczoły – do tej grupy należy pyłek kwiatowy,
- produkty przyniesione i przetworzone przez rodzinę pszczelą – do tej grupy zaliczamy propolis, miód nektarowy i pierzgę,
- substancje wydzielane przez pszczołę – do tej grupy zaliczamy wosk, mleczko pszczele oraz jad pszczeli.
J jak jad pszczeli
Jad pszczeli wydzielany jest przez pszczoły-robotnice, które magazynują go przez całe życie w gruczole jadowym i wydzielają – najaktywniej 15-20 dnia. Jest on bezbarwnym płynem, ma kwaśno-gorzki smak i mało charakterystyczny zapach. Łatwo wysycha, a po wysunięciu ma postać białego proszku. W dużych ilościach pszczeli jad jest niebezpieczny, gdyż niszczy czerwone krwinki. Z kolei małe dawki wspomagają leczenie astmy, nadciśnienia czy artretyzmu. W medycynie ludowej doceniany jest od wielu lat.