Naukowcy udowodnili, iż przytulanie odgrywa niezwykle ważną funkcję w życiu człowieka. Osoby, które chętnie okazują sobie bliskość i sympatię, są szczęśliwsze.
Drobne gesty tj. przytulanie zbliżają ludzi. Kobiety są bardziej otwarte, o czym świadczy sposób, w jaki witają i żegnają swoje przyjaciółki. Panie chętnie tulą swoje powiernice, a nawet całują je w policzek.
Potrzeba bliskości
Małe dziecko szuka kontaktu z rodzicami. Gdy matka bierze je na ręce, maluch obejmuje rączkami kobietę, która wydała go na świat. Gdy pociecha czuje ciepło rodzicielki, czuje się bezpieczna. Naukowcy zauważyli, że dzieci, które trafiają do placówek opiekuńczo-wychowawczych, zdradzają objawy niepokoju. Często płaczą. Przestają dopiero wówczas, gdy pracownice ośrodków obejmują je ciepłym ramieniem.
Brak czułości w dzieciństwie
Potrzeba bliskości jest na tyle silna, iż determinuje nasze zachowanie. Ludzie, którzy nie zaznali czułości w dzieciństwie, przyjmują dwie skrajne postawy. Jedni nie potrafią okazywać uczuć. Boją się, że ukazując innym swoje słabe strony, narażają się na atak. Nie potrafimy przewidzieć, jak zareaguje druga strona. Strach przed odrzuceniem jest na tyle silny, iż człowiek przyjmuje postawę obronną. Staje się oschły i zasadniczy. Tacy ludzie uważają, że skorupa obojętności uchroni ich przed cierpieniem. Osoby, które strzegą swoich uczuć przed światem, często nie potrafią stworzyć szczęśliwego związku.