Żylaki to coraz poważniejszy problem naszych czasów. Sprzyjają im nieodpowiednia dieta i mało ruchliwy, siedzący tryb życia. Nieleczone – są przyczyną wielu niebezpiecznych powikłań. Czy istnieją proste sposoby pozwalające leczyć żylaki?
Leczenie należy rozpocząć już po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Bardzo często są one lekceważone – a wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Co zrobić, by do tego nie doszło?
Zanim będzie za późno
Jeśli podejrzewasz u siebie żylaki, możesz zacząć stosować preparaty nakładane miejscowo. Sporą część z nich można dostać w aptece bez recepty. Są to zazwyczaj maści lub żele, które nakłada się na zmienione miejsca. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
Co wchodzi w skład preparatu stosowanego miejscowo? Do najpopularniejszych należą heparynoidy – heparyna, czyli naturalna substancja hamująca krzepnienie krwi, oraz jej pochodne. Heparyna przeciwdziała wytworzeniu się skrzepów w żyłach.
Stosowanie maści poprawia wchłanianie się krwiaków, niweluje obrzęki wynikające ze stłuczeń, zapobiega stanom zapalnym żył.
Tego typu preparaty warto stosować również profilaktycznie.
Warto zwrócić uwagę na maści z wyciągiem z kasztanowca. Zawiera ona escynę, która zapobiega powstawaniu obrzęków. Ecyna zwiększa również odporność naczynek włosowatych na pękanie oraz działa przeciwzapalnie. Jej szczególnie ważną zaletą jest zmniejszanie lepkości krwi, dzięki czemu swobodniej krąży ona w żyłach.