Problemy z krążeniem, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i predyspozycje genetyczne mogą przyczynić się do powstania żylaków. Jak rozpoznać, że ten problem zaczyna nas dotyczyć?
Wygląd
Żylaki mogą pojawić się w różnych miejscach – najczęściej są to kończyny dolne, odbyt (są to hemoroidy) lub przełyk. Jednak niezależnie od tego, gdzie są zlokalizowane, wyglądają bardzo podobnie. Tworzą je workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył, często nabrzmiałe i poskręcane.
Zazwyczaj nie są widoczne w pierwszej fazie choroby, dopiero wraz z jej rozwojem można je zauważyć gołym okiem. Tworzą nieestetyczne splątania i węzły. W przypadku hemoroidów można zaobserwować niewielkie krwawienia i wypadanie tak zwanych guzków z odbytu oraz uczucie niepełnego wypróżnienia, a żylaki przełyku mogą objawiać się gwałtownymi, krwawymi wymiotami.
Żylaki kończyn dolnych – objawy żylaków
Jednym z pierwszych objawów niewydolności żylnej jest uczucie ciężkości nóg, które znika po krótkim odpoczynku. Leżenie z nogami uniesionymi do góry przynosi wyraźną ulgę.
W miarę rozwoju choroby mogą pojawić się skurcze i bóle łydek, nasilające się głównie w nocy i w pozycji stojącej. Pojawia się uczucie rozpierania łydek. Objawy są wyjątkowo dokuczliwe podczas upałów.
To są pierwsze sygnały, że należy zadbać o swoje nogi. Niestety, często są one lekceważone i składane na karb zwykłego zmęczenia.