Z roku na rok przybywa kobiet, które dowiadują się, że są chore na raka piersi. Co zmieniło się w ciągu dziesięcioleci w naszej wiedzy o tym śmiertelnym zagrożeniu? Jakie są nadzieje na przyszłość dla pań, które zmagają się z rakiem piersi?
Co nowego u raka piersi?
Nasza wiedza na temat raka piersi jest coraz większa. Choć wciąż nie ma skutecznej metody całkowitego wyleczenia choroby i jej zapobiegania, naukowcy nieustannie odkrywają nowe sposoby wykrywania i leczenia raka piersi. Prognozy na przyszłość nie są zadowalające.
Choruje coraz więcej kobiet, ale jednocześnie poprawia się wykrywalność i skuteczność leczenia – wiemy, co przyczynia się do rozwoju raka i znamy metody całkowitego usunięcia chorych komórek, bez konieczności amputowania piersi. Dla lekarzy i naukowców wciąż priorytetem jest wynalezienie lekarstwa, które zapewni skuteczną profilaktykę przeciwnowotworową i nie dopuści do rozwoju raka.
Nowe metody wykrywania raka piersi
W wykrywaniu raka piersi wciąż najważniejsza jest precyzja i szybkość. Poszukiwane są metody, które na podstawie analizy obrazu piersi lub jej profilu genetycznego będą w stanie z wyprzedzeniem dać odpowiedź, czy kobieta jest zagrożona nowotworem. Takie badania są już w fazie testów w kilku krajach Europy, a także w USA. Również Polska ma wiele zasług na polu odkryć nowoczesnych metod wczesnego wykrywania raka piersi.
Chodzi o termografię ciekłokrystaliczną, która ma być uzupełnieniem dla badań mammografii i USG. Ekrany termowizyjne ze specjalnymi ciekłymi kryształami potrafią wykryć patologie w obrębie piersi, zanim staną się widoczne na innych urządzeniach. Termografia ciekłokrystaliczna ma być narzędziem, które bardzo wcześnie wykryje drobne zmiany i pozwoli na skierowanie pacjentek na dalsze, szczegółowe badania.