Organizacja wesela
Álvaro CvG z Unsplash

Organizacja wesela musi być przemyślana i drobiazgowo zaplanowana. Tutaj nie ma miejsca na spontaniczność, choć oczywiście ślub można przyspieszyć, aby nie czekać na niego 2 lata. W tym wypadku trzeba się jednak liczyć z pewnymi utrudnieniami. Może pojawić się problem ze znalezieniem sali weselnej, fotografa czy zapewnienia gościom oprawy muzycznej. Najlepsi specjaliści często mają zapełnione terminarze na 2-3 lata do przodu. Nie oznacza to jednak, że znaleźliście się w beznadziejnej sytuacji. Wszak ślub może przypaść w środku tygodnia, istnieje również opcja zastąpienia wesela wykwintnym obiadem dla najbliższych.

Spis treści:

  1. Od czego zacząć planowanie ślubu?
  2. Jak ustalić budżet na wesele?
  3. Lista gości powinna uwzględniać budżet ślubny
  4. Wynajęcie fotografa na wesele – nie zwlekaj z decyzją!
  5. Oprawa muzyczna wesela – zespół czy didżej?
  6. Dekoratorka ślubna – kiedy warto powierzyć wystrój kościoła profesjonalistce?
  7. Jak nie popaść w długi przy organizacji wesela?
  8. Kwota na nieprzewidziane wydatki – dlaczego warto ją wyznaczyć?
  9. Zaproszenia na ślub – co można w nich zawrzeć?
  10. Wybór sukni ślubnej – kiedy wypożyczalnia może okazać się dobrym rozwiązaniem?
  11. Makijaż ślubny i fryzura – jak uniknąć rozczarowań?
  12. Bukiet ślubny – jak go skomponować?
  13. Wedding planner – kiedy skorzystać z usług profesjonalisty?

Od czego zacząć planowanie ślubu?

Zaręczyny to piękny moment w życiu, który wspomina się z wypiekami na twarzy. Jednak tuż po ich przyjęciu należy przystąpić do organizacji wesela. Należy zdawać sobie z tego sprawę, iż obecnie tego typu uroczystości planuje się z co najmniej 2-letnim wyprzedzeniem, gdy zależy nam na konkretnej sali, zespole muzycznym czy fotografie. Po zaręczynach należy w pierwszej kolejności określić datę ślubu. Choć środek tygodnia może wydawać się kiepskim rozwiązaniem dla gości, gdyż wymusza na nich wzięcie urlopu w pracy, to dużo łatwiej znaleźć salę weselną, fotografa czy zespół muzyczny. Następnie narzeczeni powinni wyznaczyć miejsce ślubu. Może to być rodzinna miejscowość panny młodej, lecz obecnie coraz częściej zrywa się z tą tradycją. Na miejsce ślubu nierzadko wybiera się obecne miejsce zamieszkania państwa młodych.

Jak ustalić budżet na wesele?

Po zarezerwowaniu terminu w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w kościele, należy ustalić budżet na wesele. W jego skład powinny wchodzić następujące pozycje:

  • sala weselna;
  • wyżywienie gości;
  • zakup ubrań i akcesoriów;
  • usługi fryzjerskie oraz makijażowe;
  • wynajęcie fotografa;
  • opłacenie zespołu muzycznego;
  • zakup dekoracji weselnych;
  • zakup lub wydruk zaproszeń na ślub.

Lista gości powinna uwzględniać budżet ślubny

Znając budżet na wesele, można rozejrzeć się za odpowiednią salą i ustalić listę gości. Warto od początku zastanowić się, jaka jest górna kwota przeznaczona na organizację tej wyjątkowej uroczystości. To właśnie ona determinuje listę gości. Obecnie średnia cena talerzyka waha się od 250 do 300 zł. Kwotę tę należy przemnożyć przez listę gości, biorąc pod uwagę, że każdy zjawi się z osobą towarzyszącą, a niektórzy przyprowadzą również dzieci.

Wynajęcie fotografa na wesele – nie zwlekaj z decyzją!

Organizacja wesela musi uwzględniać liczne aspekty. Każda para młoda chce mieć wyjątkową pamiątkę w postaci zdjęć z tej wspaniałej uroczystości. Profesjonalny fotograf i kamerzysta to specjaliści, którzy pozwolą nam utrwalić piękne wspomnienia. Ich usługi nie należą jednak do najtańszych. Ponadto do najlepszych fotografów i kamerzystów ustalają się długie kolejki klientów, dlatego rezerwacja ich usług nierzadko przebiega z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Oprawa muzyczna wesela – zespół czy didżej?

Coraz częściej wesele przybiera formę poczęstunku dla najbliższych w renomowanej restauracji. Jednak wciąż nie brakuje par młodych, które chcą wraz z bliskimi tańczyć do białego rana. W takiej sytuacji organizacja wesela powinna uwzględniać zatrudnienie zespołu muzycznego lub didżeja. Znalezienie odpowiednich ludzi nierzadko rodzi spore trudności, gdyż najlepsi mają terminarze wypełnione po brzegi.

Dekoratorka ślubna – kiedy warto powierzyć wystrój kościoła profesjonalistce?

Dekoratorka ślubna to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Nie każda para młoda chce samodzielnie dobierać wystrój kościoła czy sali weselnej. Woli to zadanie powierzyć profesjonalistce, która ma nie tylko ciekawą wizję, ale też bezpośredni kontakt z dostawcami i projektantami dekoracji ślubnych. Organizacja wesela to ogrom pracy, dlatego tak ważne jest delegowanie niektórych obowiązków.

Jak nie popaść w długi przy organizacji wesela?

Jeśli w trakcie przygotowań do ślubu okaże się, że budżet przestaje się spinać, trzeba będzie z czegoś zrezygnować. Wiele par młodych stosuje staropolską zasadę: zastaw się, a postaw się. Niestety, ta często sprowadza narzeczonych na drogę zadłużenia. Warto mierzyć siły na zamiary. Czasem lepiej zorganizować skromne wesele bez kredytu niż huczne z obciążeniem na następne 10 lat. W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, iż nie można liczyć na to, że wydatki na ślub zwrócą się z kopert wręczanych przez gości. Ich rolą nie jest bowiem opłacenie uroczystości, na którą zostali zaproszeni.

Kwota na nieprzewidziane wydatki – dlaczego warto ją wyznaczyć?

Budżet na wesele zawsze powinien zawierać kwotę na nieprzewidziane wydatki. Najlepiej, aby stanowiła ona 10% całości wydatków. W dobie galopującej inflacji może się okazać, że usługi fotografa czy didżeja okażą się droższe, niż zakładaliśmy.

Zaproszenia na ślub – co można w nich zawrzeć?

Jeśli wesele zostało już zaplanowane, nadeszła pora na to, aby wręczyć zaproszenia na ślub. W ich treści można zaznaczyć, aby nie przynosić kwiatów, lecz np. karmę dla bezdomnych kotów. Taki wyraźny komunikat pozwala uniknąć gościom dylematów.

Wybór sukni ślubnej – kiedy wypożyczalnia może okazać się dobrym rozwiązaniem?

Zaproszenia na ślub zostały wręczone, sala i kościół zarezerwowane. Nadeszła pora na wybór sukni, garnituru, butów, welonu, torebki, biżuterii i bielizny, czyli ubrań oraz akcesoriów na tę wyjątkową uroczystość. Coraz częściej praktykuje się wypożyczanie sukien ślubnych, gdyż to generuje mniejsze koszty i odbywa się z korzyścią dla środowiska. Buty na wesele powinny być wygodne i najlepiej własne. Odradzamy ich wypożyczanie od innych osób, każdy bowiem inaczej stawia kroki, przez co obuwie może ulec licznym deformacjom. Welon można zastąpić woalką, toczkiem, ozdobnym diademem lub biżuteryjnymi spinkami.

Makijaż ślubny i fryzura – jak uniknąć rozczarowań?

Planowanie ślubu powinno też uwzględnić rezerwację makijażu i fryzury ślubnej. Radzimy wcześniej zapoznać się z umiejętnościami specjalistów, aby uniknąć rozczarowań w tym ważnym dla nas dniu. Makijaż próbny i fryzura próbna pozwalają ocenić, czy efekt końcowy spełnia nasze oczekiwania. Jeśli uczesanie okazuje się nietrwałe, zawsze można je zmodyfikować lub utrwalić za pomocą mocniejszego kosmetyku. Gdy nie odpowiada nam makijaż ślubny, warto wypróbować inną koncepcję. Wszak każda panna młoda w tym wyjątkowym dniu pragnie wyglądać olśniewająco.

Bukiet ślubny – jak go skomponować?

Choć często zdajemy się o tym zapominać, to bukiet ślubny ma znaczenie. Należy dobrać do niego takie kwiaty, które nas nie uczulają i nie pobrudzą białej sukni. Panna młoda często ma określoną wizję ślubu. Marzy się jej uroczystość w klimacie rustykalnym lub boho, dlatego bukiet powinien pozostawać spójny z jej kreacją oraz wystrojem kościoła i sali weselnej.

Wedding planner – kiedy skorzystać z usług profesjonalisty?

Organizacja wesela bywa stresującym przeżyciem. Młodzi ludzie nierzadko pracują po kilkanaście godzin dziennie, przez co nie mają zbyt wiele czasu na planowanie wszystkich detali. Nic dziwnego, że coraz częściej korzystają z usług wedding plannerów. Ci zdejmują z barków narzeczonych ogrom obowiązków. Wedding planner w oparciu o wyznaczony budżet i oczekiwania klientów jest w stanie nakreślić cały plan uroczystości.

Magdalena Kukurowska