Wybór partnera zależy od wielu czynników. Nie da się ich sprowadzić do odpowiedzi na jedno pytanie. Niemniej warto się dowiedzieć, jak biologia determinuje wybór partnera i dlaczego pewne kwestie są dla nas tak istotne, choć nie zawsze zdajemy sobie z nich sprawę.
Spis treści:
- Jakie kobiety są najbardziej atrakcyjne dla mężczyzn? Dlaczego preferują oni sylwetkę typu klepsydra?
- Jak biologia determinuje wybór partnera? Gęste i lśniące włosy – seksualny atrybut kobiet
- Jakich mężczyzn pożądają kobiety?
- Dlaczego kobiety podnieca niski głos u mężczyzn?
- Wybór partnera na podstawie zapachu
Jakie kobiety są najbardziej atrakcyjne dla mężczyzn? Dlaczego preferują oni sylwetkę typu klepsydra?
Odpowiedzi na te pytania zaprzątają głowę milionów kobiet na całym świecie. Każda z nas pragnie być jak najbardziej atrakcyjna, aby znaleźć wartościowego partnera. Naczelnym celem łączenia się w pary z punktu widzenia biologii stanowi przekazywanie genów. Tutaj liczy się nie tylko kopulacja, ale też kooperacja przy wychowywaniu wspólnego potomstwa. Naukowcy zauważyli, że najbardziej atrakcyjne dla mężczyzn są te kobiety, które mają figurę klepsydry. Tę zazwyczaj wyobrażamy sobie jako Marilyn Monroe. Krągły biust, wąska talia i szerokie biodra – to rzeczywiście opis najbardziej popularnej seksbomby. Podobną charakterystyką sylwetki może pochwalić się także Dita von Teese. Nie oznacza to jednak, że dla mężczyzn atrakcyjne są tylko krągłe kobiety noszące większe rozmiary. Naukowcy wykazali bowiem, że kluczową rolę odgrywają proporcje. Stosunek obwodu talii do obwodu bioder powinien wynosić 0,7. Takie proporcje ma idealna klepsydra. Może nią być zarówno drobna kobieta nosząca rozmiar 34, jak i krąglejsza w stylu Marilyn Monroe. W obu przypadkach współczynnik 0,7 świadczy bowiem o zdolności do wydania na świat zdrowego potomstwa. Kobieta, która ma takie proporcje ciała, charakteryzuje się prawidłowym odkładaniem tkanki tłuszczowej. Zmniejsza to ryzyko zgonu z powodu zawału czy miażdżycy.
Jak biologia determinuje wybór partnera? Gęste i lśniące włosy – seksualny atrybut kobiet
Dlaczego mężczyźni kochają długie i gęste włosy? Wynika to z uwarunkowań biologicznych. Panie, które mogą pochwalić się takimi puklami, są dobrze odżywione i zdrowe. Krótko mówiąc, mają odpowiednie zasoby, aby móc urodzić zdrowe potomstwo. Słabe, wypadające włosy świadczą o niedoborze substancji odżywczych. Niedostateczna podaż witamin oraz minerałów mogłaby odbić się negatywnie także na rozwijającym się płodzie. Z tego powodu wiele kobiet ma cykle bezowulacyjne, gdy ich organizm znajduje się w gorszej formie. Biologia nie chce dodatkowo obciążać organizmu kobiety. Poza tym zaprogramowała go tak, aby zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego potomstwa.
Jakich mężczyzn pożądają kobiety?
Okazuje się, że rozpatrując zagadnienie, jak biologia determinuje wybór partnera, należy również spojrzeć na sytuację z drugiej strony. Panie również zwracają uwagę na proporcje u mężczyzn. Idealny partner powinien mieć proporcje ramion do talii rzędu 1,4. Niestety, niewielu panów spełnia ten punkt, chyba że intensywnie uprawia sport lub wykonuje pracę fizyczną. Szerokie biodra stanowią zabezpieczenie dla kobiety i jej potomstwa. Taki mężczyzna wydaje się dostatecznie silny, aby obronić swoją rodzinę przed napaścią.
Dlaczego kobiety podnieca niski głos u mężczyzn?
Czy wiesz, dlaczego na kobiety oddziałuje niski głos mężczyzn? To zjawisko także ma podłoże biologiczne. Niski głos u mężczyzn warunkuje testosteron. Im więcej tego hormonu znajduje się w organizmie mężczyzny, tym wyższa jest jego płodność oraz zdolność obrony rodziny przed potencjalnym zagrożeniem. Analogicznie, panowie preferują u kobiet wysoki głos, ponieważ ten świadczy o wysokim stężeniu estrogenów we krwi.
Wybór partnera na podstawie zapachu
Choć może wydawać się to niewiarygodne, bardzo często wybór partnera następuje na podstawie zapachu. Pot i ślina zawierają informacje o głównym układzie zgodności tkankowej. Geny z nim związane zlokalizowane są na 6. chromosomie. Z ewolucyjnego punktu widzenia najlepiej, gdy mężczyzna ma główny układ zgodności tkankowej możliwie jak najbardziej odległy od naszego. To zapewnia większą pulę genetyczną dla wspólnego potomstwa. W praktyce główny układ zgodności tkankowej determinuje naszą odporność na patogeny. Im więcej różnych genów otrzymuje dziecko od swoich rodziców, tym lepiej radzi sobie z infekcjami. Czasem dzięki wyjątkowemu rozkładowi materiału genetycznego zyskuje niską podatność na niektóre choroby. Niewątpliwie zwiększa to jego szanse na przeżycie i dalsze rozprzestrzenianie naszych genów.