Psychologia

Gdy kusi cię powrót do narcyza

powrót do narcyza

DANNY G z Unsplash

Na co dzień zmagamy się z licznymi pokusami. Kolejne ciastko z kremem, kolejny słodki drink, kolejna para spodni – wszystko to wydaje się bardzo atrakcyjne. Czasem brakuje nam silnej woli i postępujemy wbrew zdrowemu rozsądkowi. Niestety, dotyczy to także relacji międzyludzkich. Co zrobić, gdy kusi cię powrót do narcyza?

Spis treści:

  1. Toksyczny związek i przemoc narcystyczna
  2. Dlaczego związek z narcyzem generuje cierpienie?
  3. Powrót do narcyza – dlaczego nie należy wierzyć w jego zmianę?
  4. Zerwanie kontaktu z eks
  5. Powrót do eks – niech przyjaciele wybiją ci to z głowy!
  6. Kiedy potrzebne jest leczenie współuzależnienia?

Toksyczny związek i przemoc narcystyczna

Toksyczne związki to znacznie częściej spotykany problem, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Nieprawidłowości, jakie w nich zachodzą, często nie widać, zwłaszcza gdy jest się osobą postronną, która niewiele czasu spędza z daną parą. Jednak nawet bliscy przyjaciele często spoglądają z niedowierzaniem, gdy dowiadują się, że ich przyjaciółka jest bita przez męża, który wydawał się takim miłym człowiekiem. Narcyz to niezwykle czarujący mężczyzna, który do perfekcji opanował sztukę manipulowania ludźmi. W rezultacie wiele osób nie wierzy ofierze przemocy narcystycznej. To ją nierzadko obwinia się o złe zachowanie partnera. Zresztą narcyz doskonale potrafi zgrywać ofiarę, a wobec swojej partnerki nierzadko stosuje gaslighting. W rezultacie ona często doświadcza poczucia winy, gdy on znęca się nad nią emocjonalnie. Narcyz kwestionuje emocje, odczucia i obserwacje swojej ofiary. Sprawia, że przestaje ona wierzyć swoim zmysłom. Bardzo łatwo natomiast chłonie komunikaty narcyza, w tym także tak absurdalne, że jego zdrada to jej wina, bo zaniedbywała go emocjonalnie.

Dlaczego związek z narcyzem generuje cierpienie?

Związek z narcyzem stanowi źródło ogromnego cierpienia. Osoba zaburzona świadomie i z premedytacją zadaje ból ludziom, którzy obdarzyli go szlachetnym uczuciem. Znęcanie się nad innymi, w tym zarządzanie ich strachem, stanowi dla narcyza ogromną przyjemność. Jak widać, związek z narcyzem jest toksyczny i nie da się go uzdrowić. Jedna ze stron zazwyczaj nie widzi problemu. Niestety, narcystyczne zaburzenie osobowości często stwarza problem tylko otoczeniu, a nie samemu zainteresowanemu. On mógłby się zmienić, ale nie czuje takiej potrzeby. Bycie bezwzględnym, dążenie do celu po trupach – wszystko to wydaje się czymś strasznym osobom empatycznym. Niestety, narcyz nie ma dostatecznej ilości neuronów lustrzanych, aby doświadczać empatii czy uczuć wyższych. W rezultacie nie towarzyszą mu żadne wyrzuty sumienia, gdy krzywdzi innych, zmierzając po władzę czy lukratywny kontrakt.

Powrót do narcyza – dlaczego nie należy wierzyć w jego zmianę?

Gdy kusi cię powrót do narcyza, to znak, że nie przepracowałaś jeszcze rozstania. To naturalny etap, który pojawia się tuż po zakończeniu związku. Jeśli wystarczy ci silnej woli, aby przez niego przejść, to później poczujesz się lepiej. Zaczniesz doceniać życie singielki, zwłaszcza jeśli postawisz je w opozycji do dotychczasowej, toksycznej relacji. Niestety, powrót do narcyza może wydawać się atrakcyjny. Twój eks to mistrz manipulacji, zapewne teraz upadł przed tobą na kolana, obiecuje poprawę, a inni potwierdzają, jak bardzo cierpi po rozstaniu z tobą. Prawda jest jednak taka, że on doskonale gra. Uraziłaś jego ego, które jest dla niego najważniejsze, odchodząc od niego. Narcyza się nie zostawia, to on może porzucać innych. Powrót do narcyza zakończy się katastrofą. Początkowo może będzie jak w bajce, jednak później wróci dawny narcyz. Tak zaburzeni ludzie nie zmieniają się z dnia na dzień.

Zerwanie kontaktu z eks

Gdy kusi cię powrót do narcyza, utnij kontakt. Nie odbieraj od niego telefonu, nie odpisuj na SMS-y, usuń go z mediów społecznościowych. Narcyz szukając z tobą kontaktu, próbuje zmienić twoją decyzję. Doskonale wie, że jeśli z tobą porozmawia, zasieje w tobie ziarno wątpliwości. On potrafi manipulować innymi. Poczujesz się emocjonalnie rozbita, zatęsknisz za nim, być może nawet weźmiesz winę za rozstanie na swoje barki. Poza tym im więcej o kimś myślimy, śledzimy jego poczynania w social mediach, tym bardziej umacniamy przywiązanie do niego. Aby uwolnić się od narcyza, trzeba zastosować radykalne cięcie.  Jakikolwiek kontakt sprawi, że powrót do narcyza w końcu stanie się faktem.

Powrót do eks – niech przyjaciele wybiją ci to z głowy!

Powrót do eks często wydaje się kuszącą perspektywą. W takich chwilach, gdy dopada cię zwątpienie, musisz poprosić o wsparcie przyjaciół. Niech przemówią ci do zdrowego rozsądku, przypomną o wszystkich złych chwilach i faktach naukowych związanych z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Jednocześnie unikaj osób namawiających cię do powrotu. Narcyz manipuluje nie tylko tobą, ale też twoimi krewnymi i znajomymi. Część z nich może opowiedzieć się po jego stronie. Podkreślać, że to był tylko jeden błąd, którego on żałuje. Teraz bardzo się zmienił i wasze życie będzie wyglądało inaczej. To tylko ułuda, nie wierz w nią. Jeśli ktoś namawia cię do powrotu do eks, zerwij z nim kontakt.

Kiedy potrzebne jest leczenie współuzależnienia?

Gdy kusi cię powrót do narcyza, może to oznaczać, że cierpisz na współuzależnienie. Zostałaś silnie uwikłana w tę toksyczną relację, przez co nie potrafisz z niej wyjść. To znak, że pomoc psychoterapeuty jest konieczna. Warto z niej skorzystać, aby odzyskać wolność i radość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *