Depresja jest poważną chorobą, która dotyka osób w każdym wieku. Charakteryzuje się znacznym obniżeniem nastroju, któremu towarzyszą jeszcze inne objawy. Osoba chora zawsze potrzebuje pomocy specjalisty. Schorzenia tego typu nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Zobacz, po czym rozpoznać depresję.
Po czym można rozpoznać depresję?
Depresja jest bardzo szerokim pojęciem ze względu na to, że wyróżnia się jej kilka rodzajów. Każdy z nich ma nieco inny przebieg, a tym samym inne objawy. Niektóre dolegliwości występują jednak u niemal wszystkich chorych. Stanowią one podstawę do rozpoznania depresji.
U chorych na depresję stwierdza się obniżenie nastroju. Osoba jest obojętna, traci zainteresowania, nic nie sprawia jej przyjemności i radości – nawet rzeczy i sytuacje, które wcześniej były lubiane i traktowane jako hobby. Do tego dochodzi smutek. Najczęściej jest on głęboki i obecny przez cały czas. Chory płacze, a z czasem przestaje mieć kontrolę nad tą czynnością. Gwałtowny płacz pojawia się w różnych sytuacjach i trudno go opanować.
Depresji towarzyszą lęk oraz pesymistyczne myślenie. Często osoba chora obwinia się o różne rzeczy, ma poczucie winy i chce ukarać samą siebie. U niektórych pacjentów obecne są także urojenia depresyjne. Poza tym pojawia się niska samoocena, poczucie beznadziejności oraz brak wiary w możliwość poprawienia swojej sytuacji (czyli wyzdrowienia).
Depresja łączy się z myślami samobójczymi. Osoba chora uważa, że śmierć jest jedynym sposobem na to, aby przestać cierpieć. Część pacjentów daje jasne sygnały o tym, że myśli o samobójstwie. Niektórzy z nich podejmują próbę odebrania sobie życia, dlatego nigdy nie można bagatelizować objawów depresji.
Jakie są zmiany w wyglądzie i zachowaniu osoby z depresją?
Osoba z depresją przestaje wykonywać swoje codzienne aktywności. Często nie jest nawet w stanie wyjść z łóżka. Zaniedbuje też swoje kontakty towarzyskie. Ma trudności w zasypianiu, a także problemy z częstym przebudzaniem się w nocy. Ponadto nie może się skupić i zauważa pogorszenie pamięci.
Chory na depresję często przestaje o siebie dbać. Trudności sprawiają mu najprostsze czynności higieniczne. Nie przykłada także uwagi do tego, jak wygląda i w co jest ubrany. Zwykle następuje utrata masy ciała, ponieważ osoba chora traci apetyt (zdarza się jednak, że depresja przebiega ze wzmożonym apetytem).
Co należy robić, gdy pojawią się objawy depresji?
Jeżeli zaobserwujesz u bliskiej osoby objawy depresji, nigdy ich nie bagatelizuj. Pamiętaj, że jest to choroba, która wymaga leczenia. Na początek porozmawiaj z chorym. Okaż swoje wsparcie i zrozumienie, a także zaproponuj specjalistyczną pomoc. Bądź przy tym delikatny, ponieważ zbytnie naciskanie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
Leczeniem depresji zajmuje się psychiatra. Potrzebny jest także kontakt z psychologiem. Najbardziej efektywne jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Metoda leczenia jest jednak dopasowywana indywidualnie do każdej osoby. Wielu specjalistów praktykuje holistyczne podejście do zdrowia.