Zwyrodnienie stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego to schorzenie, które rozwija się latami w wyniku przeciążeń spowodowanych nadmierną wagą, braku aktywności fizycznej czy skrzywień kręgosłupa. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się po 40. roku życia. Typowo występuje ból w okolicy pośladka promieniujący do kolana, sztywność i ograniczenie ruchomości. Ostateczną deską ratunku jest operacja – alloplastyka stawu biodrowego. Jednak istnieją metody, które mogą uchronić przed zabiegiem lub znacznie opóźnić konieczność jego wykonania.

Dlaczego biodro się niszczy?

Staw biodrowy zbudowany jest z okrągłej głowy kości udowej oraz zagłębienia (panewki) utworzonej przez kości miednicy. Prawidłowo ruchy głowy w panewce są płynne i gładkie, a zapewnia to maź stawowa, która naoliwia staw, chrząstka stawowa oraz gładkie powierzchnie kości. Z czasem wszystkie te struktury ulegają powolnemu zużyciu, co objawia się bólem i ograniczeniem ruchomości.

Jakie są typowe objawy koksartrozy?

Koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego, objawia się:

  • bólem w biodrze i pośladku, który promieniuje do kolana,
  • sztywnością w stawie,
  • ograniczoną ruchomością,
  • uczuciem chrobotania i „trzaskania”,
  • osłabieniem mięśni uda.

Warto szybko rozpocząć leczenie zachowawcze (chroniące przed operacją) i pozostać pod opieką lekarza ortopedy DP MED, który dokładnie nas zbada i co najważniejsze – wykona USG lub RTG stawu celem oceny jego struktury i kondycji.

Jakie są możliwości leczenia?

  1. Przede wszystkim, żeby opóźnić niszczenie stawu, należy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz aktywność fizyczną – np. w formie nordic walking albo pływania.
  2. Ważna jest dieta bogata w wapń oraz suplementacja witaminy D3.
  3. Pomocną rolę mogą pełnić substancje wspomagające odbudowę stawu – chondroityna lub glukozamina.
  4. Zastrzyki dostawowe – możliwe jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, który nawilża staw i poprawia jego ruchomość.
  5. Czasem konieczne są iniekcje (zastrzyki) ze sterydami – takie leki zwalczają stan zapalny i zmniejszają ból.
  6. Coraz bardziej popularne staje się wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego, które zapewnia regenerację komórek w stawie i poprawia rokowanie.
  7. Duże znaczenie mają zabiegi fizykoterapeutyczne, rehabilitacje i masaże. Łagodzą one dolegliwości i poprawiają komfort życia.

Kiedy konieczna jest operacja?

Zabieg nazywa się endoprotezoplastyką lub alloplastyką stawu biodrowego. Należy ją rozważyć ze swoim ortopedą, wtedy gdy ból i ograniczona ruchomość znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Operacja polega na wymianie panewki i głowy kości udowej na elementy sztuczne. Uruchomienie pacjenta ma miejsce nawet już w drugiej dobie po operacji.

Bibliografia:

[1] – Trzaska T., Wskazania do endoprotezoplastyki biodra i kolana, Medycyna po Dyplomie, 2016 (12)

[2] – Klimiuk P., Kuryliszyn-Moskal A., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna po Dyplomie