Styl życia

Zaczynasz przygodę z jazdą konną? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Zaczynasz przygodę z jazdą konną

Jazda konna to jeden z tych sportów, który cieszy się popularnością zarówno wśród pań, jak i panów. W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie umiejętnością ujeżdżania. Wiele osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę z jazdą konną, bagatelizując kwestię bezpieczeństwa. To poważny błąd – konie to bardzo wrażliwe zwierzęta, a upadek z grzbietu może skończyć się tragicznie. Jak wobec tego zadbać o własne bezpieczeństwo? Oto kilka podstawowych zasad.

Jak uniknąć przykrych wydarzeń podczas treningu?

W czasie kursu jazdy konnej będziesz stopniowo poznawać zasady, które sprawią, że łatwiej będzie Ci zrozumieć naturę zwierzęcia i uniknąć nieprzyjemnych wydarzeń. Mimo wszystko warto tu wspomnieć choćby o kilku aspektach. Staraj się nie podchodzić do konia od tyłu, jeśli wcześniej nie zwrócił on uwagi na Twoją obecność. Jeśli wyprowadzasz konia, idź po jego lewej stronie, trzymając wodze przy pysku. Pamiętaj również, by zachować szczególną ostrożność, kiedy podejmujesz czynności pielęgnacyjne. Dotyczy to przede wszystkim czyszczenia i mycia kopyt konia. Zanim zdecydujesz się na przejażdżkę, w czasie oczyszczania konia szczotką, przyglądaj się, czy na grzbiecie i kłębie nie widać wyraźnych skaleczeń, otarć lub innych ran – obserwuj zachowanie konia w czasie szczotkowania. Zwierzę może samo dać znać, że cierpi. Jeśli takie zmiany są zauważalne, koń nie nadaje się do osiodłania i jazdy. Trzeba najpierw zadbać o jego kondycję.

Skompletuj wyposażenie

Nawet kiedy koń jest zdrowy, a Ty masz już pewne doświadczenie w ujeżdżaniu, nic nie zwalnia Cię z odpowiedzialności. W kontaktach ze zwierzęciem może wystąpić wiele nieoczekiwanych wydarzeń, zwłaszcza kiedy wybierasz się w plener. Nagłe spłoszenie się konia może uniemożliwić Ci zapanowanie nad nim – nietrudno więc o wypadek.

Zawsze pamiętaj o ochronie głowy. Profesjonalny kask pozwoli Ci uchronić się przed wieloma niebezpiecznymi zdarzeniami. Przeglądając ofertę rynku, warto sprawdzać technologie zastosowane przez producentów, które mają zapewnić maksymalną ochronę głowy w czasie upadku. Dodatkowo, wybieraj zawsze kask z regulowanym zapięciem, który pozwoli na uzyskanie jego odpowiedniej stabilności. Zadbaj również o komfort noszenia, kupując akcesoria odpowiednio wentylowane i odprowadzające wilgoć. W sklepach jeździeckich, tj. Horseway znajdziesz profesjonalne kaski do jazdy konnej, które będą odpowiednie dla dzieci i dorosłych.

Warto zadbać również o ochronę korpusu – kamizelka ochronna zminimalizuje ryzyko uszkodzenia ciała w przypadku upadku z konia czy jego nieoczekiwanej, gwałtownej reakcji. Najlepiej stawiać na modele zapinane na suwak i wybierać te, które nie ograniczają swobody ruchów. Warto też dowiedzieć się, z jakiego materiału zostały one wykonane. Coraz większym uznaniem cieszą się modele z pianki hi-tech, zapewniające największy komfort noszenia.

To tylko wybrane aspekty, które pozwolą Ci zadbać o bezpieczeństwo. Warto wspomnieć również o wyborze odpowiedniego obuwia czy choćby stosowaniu odblasków po zmroku. Każda godzina treningu pokaże Ci jednak dodatkowe aspekty, o które należy zadbać, jeśli zależy Ci na tym, by jazda konna nie skończyła się poważną kontuzją.

Komentarze (10)

nina

3 tygodnie temu

Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

ilona

3 tygodnie temu

Niewątpliwie w przypadku jeździectwa przyda się kask ochronny, bo koń zawsze może się czegoś przestraszyć.

esme

3 tygodnie temu

Jeździectwo staje się coraz bardziej popularne, dobrze wiedzieć, czego potrzebujemy do jego nauki.

niunia

3 tygodnie temu

Dobrze poznać niezbędnik każdej osoby rozpoczynającej przygodę z jeździectwem:)

agatha

3 tygodnie temu

Dobrze wiedzieć, czego potrzebujemy na początku swojej przygody z jeździectwem.

astrid

4 tygodnie temu

Dobrze wiedzieć, jaki jest niezbędnik każdego amatora jeździectwa.

lina

4 tygodnie temu

Dobrze wiedzieć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas nauki jazdy konnej:)

iva

4 tygodnie temu

Warto wiedzieć, jak przygotować się do nauki jeździectwa.

karolina

4 tygodnie temu

Kiedyś jeździłam konno, to świetna sprawa:)

afrodyta

1 miesiąc temu

Zawsze marzyłam o jeździe konnej, to świetny sport.

Zostaw komentarz