Ketonal to lek wykazujący działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Bez recepty lekarskiej dostępny jest w postaci twardych kapsułek po 50 mg. Lek poleca się na łagodne i umiarkowane bóle różnej etiologii.
Jak stosować Ketonal bez recepty?
Ketonal bez recepty ma w składzie 50 mg substancji czynnej, jaką jest ketoprofen. Należy on do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jako doustny lek przeciwbólowy funkcjonuje na rynku farmaceutycznym od 1970 roku, lecz ogólnodostępny jest od października 2017 roku.
Środek ten powinien być stosowany zgodnie z określonymi przez producenta zaleceniami. Wówczas obserwuje się pełnię jego działania przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka pojawienia się niepożądanych reakcji. Podkreślić trzeba, że Ketonal Active ma bardzo wysoki profil bezpieczeństwa – skutki uboczne są niezwykle rzadkie. Żeby jeszcze bardziej ograniczyć ich występowanie, wskazane jest jednoczesne przyjmowanie leków zobojętniających kwas solny w żołądku.
Dawkowanie Ketonalu bez recepty
Ketonal bez recepty powinien być przyjmowany:
- możliwie najkrócej (bez konsultacji z lekarzem maksymalnie 5 dni);
- w najmniejszej skutecznej dawce, która złagodzi doświadczane dolegliwości i nie będzie większa od maksymalnej dobowej dawki wynoszącej 200 mg;
- do trzech razy dziennie po jednej tabletce w ośmiogodzinnych odstępach;
- podczas posiłków, popijany dużą ilością płynów (minimum pół szklanki wody lub mleka);
- przez osoby powyżej 15 roku życia i nie mające żadnych przeciwwskazań.
Ketoprofen bez recepty – czy warto go stosować?
Działanie ketoprofenu potwierdzono w licznych badaniach. Co więcej, wykazano w nich, że lek ten jest silniejszy od wielu innych powszechnie stosowanych na ból, jak ibuprofen czy paracetamol. Należy podkreślić, że Ketonal działa bardzo szybko, bo efekty zauważalne są już po około 30 minutach. Jest ponadto skuteczny nawet w małych dawkach. Dzięki temu osoby potrzebujące doraźnej ulgi nie muszą szukać innych środków.
Ketonal bez recepty – kto nie powinien go stosować?
Jak każdy lek, tak i Ketonal bez recepty ma pewne ograniczenie odnośnie stosowania. Środek nie powinien być podawany dzieciom ani kobietom karmiącym piersią. Ketoprofen przenika przez łożysko, więc nie jest wskazany dla ciężarnych. Bezwzględnie nie wolno go używać w III trymestrze ciąży, zaś w I i II o ewentualnym zastosowaniu decyduje lekarz.
Niewskazane jest używanie go jednocześnie z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, litem, środkami przeciwzakrzepowymi, metotreksatem. Ketonalu bez recepty nie mogą przyjmować osoby z ciężką niewydolnością serca, nerek i/lub wątroby, czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, owrzodzeniem, perforacją, krwawieniem przewodu pokarmowego, skazą krwotoczną. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób w podeszłym wieku ze względu na zwiększone ryzyko skutków ubocznych.
Ketonal bez recepty – wskazania do stosowania
Ketonal bez recepty przeznaczony jest do krótkotrwałego i objawowego leczenia różnego pochodzenia dolegliwości bólowych o lekkim bądź umiarkowanym natężeniu. Lek zaleca się do łagodzenia bólów mięśniowych, głowy (w tym migrenowych), kostno-stawowych, kręgosłupa, zęba, nerwobóli. Mogą po niego sięgnąć kobiety zmagające się z uporczywymi dolegliwościami menstruacyjnymi. Podawany może być przy przeziębieniu, gdyż skutecznie poradzi sobie z gorączką i innymi towarzyszącymi mu objawami. Ketonal Active jest używany przy bólach pooperacyjnych i pourazowych. W przypadku bardzo silnego ich natężenia stosowany jest w terapii skojarzonej w połączeniu z opioidami.
Preparat jest wskazany w leczeniu objawowym zwyrodnieniowych i zapalnych chorób reumatycznych, m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, dnie moczanowej, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Warto po niego sięgnąć przy chorobach reumatycznych tkanek miękkich układu ruchu. To niejednorodna grupa zapalnych chorób dotycząca tkanek okołostawowych. Ich typową cechą jest nasilający się przy ruchu ból. Za stan zapalny odpowiada zazwyczaj uraz lub powstające zmiany zwyrodnieniowe. Wymienia się wśród nich m.in.: zapalenie ścięgien (najczęstsze to pochewek nadgarstka, rzepki), kaletek (stawu łokciowego, podbarkowej, kulszowej), przyczepy ścięgien (tzw. entezopatie) czy zapalenie zlepne torebki stawu ramiennego.