Ile czasu zajmuje wybudowanie domu

Ile czasu zajmuje wybudowanie domu? Jeśli wybierzemy metodę gospodarczą, która polega na samodzielnym wykonaniu części prac budowlanych, może nas zaskoczyć czasochłonność takiego przedsięwzięcia. Nie musi jednak tak być. Dobra organizacja i planowanie zadań to klucz do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie, również w budownictwie. Pamiętając o mierzeniu sił na zamiary warto przed rozpoczęciem samodzielnej budowy przemyśleć jej potencjalne etapy.

Człowiek zasadniczo buduje w życiu jeden dom, rzadko więc inwestorzy mają w tej dziedzinie jakieś doświadczenie. Na szczęście w dobie Internetu i szerokiej dostępności specjalistycznej wiedzy można się do tego wyzwania odpowiednio przygotować. Warto zaglądać na fora budowlane i czytać artykuły poświęcone ostatnim trendom i bolączkom branży budowlanej. Tym bardziej, jak weźmiemy pod uwagę tępo jej rozwoju. Z roku na rok producenci proponują coraz to nowsze, lepsze i bardziej ekologiczne materiały budowlane. Postępujące technologie pozwalają na rozwiązania, o których jeszcze kilka lat temu nikomu się nie śniło.

Eksperci twierdzą, że najlepszym momentem na rozpoczęcie budowy domu jest czas, gdy jest zimno i sucho. Niekoniecznie musi to być więc określona pora roku czy miesiąc, ponieważ te nawet w Polsce wyglądają różnie zależnie od położenia geograficznego i warunków geodezyjnych.

Kiedy termin rozpoczęcia budowy jest już znany pora przystąpić do sporządzenia harmonogramu robót. W tym celu warto podzielić cały proces na etapy: stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty i roboty wykończeniowe. Plan prac budowlanych pozwoli nam na odpowiednio wcześniejsze zamówienie materiałów budowlanych.

Pierwszym krokiem dla etapu stanu zerowego są roboty ziemne i prace fundamentowe. Przeciętnie trwają około miesiąca i wykonuje się je przed zimą. Przeszkodę stanowią niskie temperatury i opady. Jeśli dom ma być podpiwniczony czas i koszt robót znacznie się wydłuży. W przypadku, gdy nie planujemy piwnicy następnym krokiem jest wykonanie warstw podłogowych wraz z izolacją.

Następnie dąży się do etapu stanu surowego otwartego. Czas na murowanie ścian i wykonanie stropów. Jeśli stawiamy dom o kilku kondygnacjach 3-4 dni trzeba przeznaczyć na budowę schodów między nimi. Na koniec zostawiamy prace związane z więźbą dachową, które zależnie od wybranej technologii zajmują różną ilość czasu. Stan surowy otwarty zawiera również wykonanie izolacji, docieplenie dachu i obróbki blacharskie.

Na tym etapie większość robót za nami. Pozostała praca to głównie stolarka okienna i drzwiowa, wzniesienie ścian działowych oraz położenie pokrycia dachowego. Okna i drzwi warto zamówić nawet miesiąc przed przewidywanym montażem, ponieważ tyle trwa przeciętny czas oczekiwania. Trzeba też oczywiście zamontować instalacje wewnętrzne i odpowiednie przyłącza. Gdy uporamy się z tymi zadaniami czeka nas najprzyjemniejsza część związana z budową własnego domu, czyli prace wykończeniowe. To również czas na budowę tarasów, podjazdów i podejść oraz ogrodzenia. Poza wyborem projektu, który jest pierwszą i podstawową decyzją natury estetycznej wykańczanie domu to drugi moment decydujący o wyglądzie naszego przyszłego lokum. Odpowiednio dobrana kolorystyka i materiał elementów wykończeniowych ma ogromny wpływ na końcowy efekt.

Projekty Domów – Horyzont