Styl życia

Ile czasu zajmuje wybudowanie domu?

Ile czasu zajmuje wybudowanie domu

Ile czasu zajmuje wybudowanie domu? Jeśli wybierzemy metodę gospodarczą, która polega na samodzielnym wykonaniu części prac budowlanych, może nas zaskoczyć czasochłonność takiego przedsięwzięcia. Nie musi jednak tak być. Dobra organizacja i planowanie zadań to klucz do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie, również w budownictwie. Pamiętając o mierzeniu sił na zamiary warto przed rozpoczęciem samodzielnej budowy przemyśleć jej potencjalne etapy.

Człowiek zasadniczo buduje w życiu jeden dom, rzadko więc inwestorzy mają w tej dziedzinie jakieś doświadczenie. Na szczęście w dobie Internetu i szerokiej dostępności specjalistycznej wiedzy można się do tego wyzwania odpowiednio przygotować. Warto zaglądać na fora budowlane i czytać artykuły poświęcone ostatnim trendom i bolączkom branży budowlanej. Tym bardziej, jak weźmiemy pod uwagę tępo jej rozwoju. Z roku na rok producenci proponują coraz to nowsze, lepsze i bardziej ekologiczne materiały budowlane. Postępujące technologie pozwalają na rozwiązania, o których jeszcze kilka lat temu nikomu się nie śniło.

Eksperci twierdzą, że najlepszym momentem na rozpoczęcie budowy domu jest czas, gdy jest zimno i sucho. Niekoniecznie musi to być więc określona pora roku czy miesiąc, ponieważ te nawet w Polsce wyglądają różnie zależnie od położenia geograficznego i warunków geodezyjnych.

Kiedy termin rozpoczęcia budowy jest już znany pora przystąpić do sporządzenia harmonogramu robót. W tym celu warto podzielić cały proces na etapy: stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty i roboty wykończeniowe. Plan prac budowlanych pozwoli nam na odpowiednio wcześniejsze zamówienie materiałów budowlanych.

Pierwszym krokiem dla etapu stanu zerowego są roboty ziemne i prace fundamentowe. Przeciętnie trwają około miesiąca i wykonuje się je przed zimą. Przeszkodę stanowią niskie temperatury i opady. Jeśli dom ma być podpiwniczony czas i koszt robót znacznie się wydłuży. W przypadku, gdy nie planujemy piwnicy następnym krokiem jest wykonanie warstw podłogowych wraz z izolacją.

Następnie dąży się do etapu stanu surowego otwartego. Czas na murowanie ścian i wykonanie stropów. Jeśli stawiamy dom o kilku kondygnacjach 3-4 dni trzeba przeznaczyć na budowę schodów między nimi. Na koniec zostawiamy prace związane z więźbą dachową, które zależnie od wybranej technologii zajmują różną ilość czasu. Stan surowy otwarty zawiera również wykonanie izolacji, docieplenie dachu i obróbki blacharskie.

Na tym etapie większość robót za nami. Pozostała praca to głównie stolarka okienna i drzwiowa, wzniesienie ścian działowych oraz położenie pokrycia dachowego. Okna i drzwi warto zamówić nawet miesiąc przed przewidywanym montażem, ponieważ tyle trwa przeciętny czas oczekiwania. Trzeba też oczywiście zamontować instalacje wewnętrzne i odpowiednie przyłącza. Gdy uporamy się z tymi zadaniami czeka nas najprzyjemniejsza część związana z budową własnego domu, czyli prace wykończeniowe. To również czas na budowę tarasów, podjazdów i podejść oraz ogrodzenia. Poza wyborem projektu, który jest pierwszą i podstawową decyzją natury estetycznej wykańczanie domu to drugi moment decydujący o wyglądzie naszego przyszłego lokum. Odpowiednio dobrana kolorystyka i materiał elementów wykończeniowych ma ogromny wpływ na końcowy efekt.

Projekty Domów – Horyzont

Komentarze (17)

julitta

6 miesięcy temu

To prawda, dziś do budowy domu można się przygotować, sprawdzić w internecie, czy ktoś nas nie oszukuje.

afra

6 miesięcy temu

Wybudowanie domu nie musi trwać nie wiadomo ile, zauważyłam, że dużo bardziej czasochłonne jest jego wykańczanie.

doncia

6 miesięcy temu

U mnie wydział uczelni powstał w 8 miesięcy. Tak się sprężyli z pracą:)

janina

6 miesięcy temu

Ja wolałabym wybudować dom nieco szybciej, prościej i bez zbędnych udziwnień.

karina

6 miesięcy temu

Teraz wiele rzeczy można zrobić bardzo szybko.

ivi

6 miesięcy temu

Wybudowanie domu dziś bardzo często zajmuje chwilę.

tanja

6 miesięcy temu

To bardzo ciekawe rozwiązanie, skrócić czas budowy domu.

diamond

6 miesięcy temu

Lubię takie praktyczne teksty.

amy_w

6 miesięcy temu

Bardzo przydatny wpis, myślę, że niejedna osoba poszerzyła sobie dzięki niemu wiedzę z budownictwa.

gopita

6 miesięcy temu

Dziś dom można wybudować bardzo szybko, dość szybko i tradycyjnie;)

tiny

6 miesięcy temu

Nie wiedziałam, że budowę domu można nieco przyspieszyć:)

minnie

6 miesięcy temu

Bardzo dobrze, że dziś dom można wybudować naprawdę szybko. Wielu z nas ma dosyć wynajem mieszkania, chciałoby mieć jak najszybciej klucze do własnego domu.

wiera

6 miesięcy temu

Na szczęście, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, budowa domu zajmuje coraz mniej czasu.

tola

6 miesięcy temu

Dziś dom można postawić naprawdę szybko. Co tam dom, niektóre firmy stawiają nawet budynki akademickie;)

florida

7 miesięcy temu

Jak tradycyjną metodą to długo, ale można też zrobić dom modułowy jak moja znajoma.

wena

7 miesięcy temu

Proces ten można znacznie przyspieszyć:) Trzeba tylko znać wszystkie dostępne możliwości.

grażyna

7 miesięcy temu

W amerykańskim programie „Mój nowy dom” oni stawiają domy z gotowych elementów i wychodzi im to ekspresowo. Można też budować od podstaw i wtedy jest dłużej. Pytanie, czy jednak tradycyjne budownictwo nie jest bardziej trwałe przy wichurach. Jestem ciekawa zdania ekspertów.

Zostaw komentarz