Kobieta dojrzała doskonale zna swoje potrzeby i potrafi jasno wyrażać swoje oczekiwania, co wpływa korzystnie na jej życie zawodowe i prywatne. Z wiekiem panie nabierają też samoświadomości i zapominają o kompleksach, uczą się natomiast kochać siebie. Niestety, w okresie przekwitania kobiety często skarżą się na dyskomfort, który utrudnia normalne funkcjonowanie. To przez dolegliwości towarzyszące menopauzie odczuwają dyskomfort, który hamuje ich rozwój. Jak odzyskać harmonię w okresie przekwitania?
Skąd się biorą uciążliwe objawy menopauzy?
Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. To właśnie przekwitanie bardzo często pozbawia nas pogody ducha. W okresie okołomenopauzalnym kobiety często skarżą się na uderzenia gorąca, zlewne poty, huśtawki nastroju oraz problemy ze snem. Są to dolegliwości powodujące spory dyskomfort i rozdrażnienie. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie pań, wynikają z niedostatecznej syntezy estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Niestety, w pewnym wieku aktywność jajników zaczyna stopniowo wygasać. Te żeńskie narządy płciowe nie tylko uwalniają dojrzałe komórki jajowe raz w miesiącu, ale też wytwarzają kobiece hormony płciowe: estrogeny i gestageny, do tych ostatnich zaliczamy progesteron. Gdy aktywność jajników zaczyna wygasać, pojawiają się cykle bezowulacyjne, a kobiece zdolności rozrodcze całkowicie się wyczerpują wraz z menopauzą. Z kolei niedostateczna podaż estrogenów wpływa na różne aspekty funkcjonowania organizmu pań.
Niedostateczna podaż estrogenów wywołuje wiele skutków
Mogłoby się wydawać, że estrogeny i gestageny regulują wyłącznie cykl menstruacyjny, sterując naszą płodnością. Receptory estrogenowe znajdują się między innymi w podwzgórzu, gdzie mieści się ośrodek termoregulacyjny organizmu. W związku z tym panie w okresie przekwitania zmagają się z uderzeniami gorąca i zlewnymi potami. Receptory estrogenowe znajdują się też w naszej skórze, przez co w okresie menopauzy jej jędrność zaczyna ulegać zmniejszeniu.
Jak złagodzić objawy menopauzy?
Na szczęście zauważono, że dostarczając organizmowi substancje o budowie podobnej do ludzkich estrogenów, można skutecznie złagodzić objawy przekwitania. Jednym z rozwiązań dedykowanych kobietom w okresie menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Polega ona na przyjmowaniu syntetycznych estrogenów, które zwiększają podaż tych związków w organizmie i tym samym zapobiegają huśtawkom nastroju, zlewnym potom czy uderzeniom gorąca. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą sobie pozwolić na HTZ. Istnieją liczne przeciwwskazania do hormonalnej terapii zastępczej, w tym krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie. Nie wszystkim paniom odpowiada też przyjmowanie syntetycznych substancji.
Odkryto jednak, że w niektórych roślinach występują związki o budowie zbliżonej do żeńskich estrogenów. Substancje te określono mianem fitoestrogenów. W związku z tym, iż ich budowa jest zbliżona do estrogenów, wykazują one powinowactwo do receptorów estrogenowych zlokalizowanych m.in. w podwzgórzu, przez co łagodzą uderzenia gorąca czy zlewne poty. Wpływają też korzystnie na samopoczucie kobiet w okresie przekwitania.
Suplementy diety z fitoestrogenami wybieraj w zależności od potrzeb
Na rynku można znaleźć wiele różnych suplementów diety przeznaczonych dla kobiet w okresie menopauzy, które swoje działanie zawdzięczają fitoestrogenom. Dobór specyfiku zależy od etapu przekwitania i nasilenia objawów towarzyszących menopauzie. W przypadku bezsenności i huśtawki nastroju zaleca się przyjmowanie suplementów diety zawierających ekstrakt z szyszek chmielu oraz izoflawony sojowe takich jak Doppelherz® aktiv Aktiv-Meno Forte. Substancje pochodzące z wyżej wspomnianych roślin ułatwiają zasypianie i pozwalają spokojnie przespać całą noc, jednocześnie przywracają kobiecie harmonię i wewnętrzny spokój. Z myślą o paniach w okresie przekwitania, które zmagają się z problemami z koncentracją i ogólnym przemęczeniem, opracowano Doppelherz® aktiv Meno COMPLEX. Składnikami suplementu diety są ekstrakt z czerwonej koniczyny, olej z wiesiołka i magnez. Magnez wspiera pracę układu nerwowego i tym samym ułatwia koncentrację. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza że większość pań w okresie przekwitania pozostaje aktywnych zawodowo. Zarówno suplement diety Doppelherz® aktiv Meno COMPLEX, jak i Doppelherz® aktiv Aktiv-Meno Forte jest wygodny w stosowaniu. Każdego dnia wystarczy zażyć jedną tabletkę.
Materiał partnera