postanowienia noworoczne

Dla wielu z nas początek roku jest najlepszym czasem na noworoczne postanowienia. Najczęściej obiecujemy sobie zrzucenie wagi, co wiąże się z kupnem karnetu na siłownię. O ile samo zapisanie zazwyczaj idzie nam gładko, to z chodzeniem na treningi bywa już znacznie gorzej. Jak wytrwać na siłowni?

Noworoczne postanowienia Polaków

Gdy nadchodzi nowy rok, pojawia się idealna okazja, by stare sprawy zostawić w tyle i zrobić miejsce na nowe. Według badań IQS tylko 26 procent z nas* nie robi żadnych postanowień noworocznych, co wydaje się dość optymistyczne. Polacy najczęściej deklarują, że w nowym roku będą uprawiać sport, zaczną oszczędzać, rzucą nałóg czy przejdą na dietę. Znacznie mniejsza ilość z nas wspomina o zmianach w poziomie zaangażowania społeczno-politycznego czy w zakresie znalezienia nowej, lepszej pracy.

Jednak nie to jest najciekawsze – okazuje się, że tylko 8% osób naprawdę skutecznie realizuje postanowienia noworoczne. Cała reszta porzuca je najpóźniej po trzech miesiącach. Jak więc wytrwać w postanowieniu w szczególności, gdy wiąże się ono z regularnym zmęczeniem i niełatwym treningiem na siłowni?

trening na siłowni

Kilka rad, by zrealizować cel

Niezależnie od tego, czy chcesz spalić generalnie tkankę tłuszczową, czy może robisz rzeźbę lub podnosisz jedynie ogólną kondycję ciała, początki mogą okazać się tak samo trudne. Kupienie karnetu na siłownię, zamiast zmotywować do chodzenia, może uśpić twoją czujność, dając poczucie fałszywego spełnienia w rodzaju: „Przecież karnet już mam, więc tak  jakby chodzę na siłownię”.  Dlatego warto zapoznać się z kilkoma naszymi radami, które sprawią, że realizacja planu treningowego okaże się dużo łatwiejsza.

  • Wyznacz sobie cel. Gdy to zrobisz, przede wszystkim postaraj się obiektywnie ocenić, czy jest on realistyczny, a także wykonalny i mierzalny. Jeżeli nie będziesz mogła zobaczyć twardych danych swoich efektów (np. cyfr na wadze czy miarce), trudno będzie ci je rzetelnie ocenić. Zazwyczaj cel ogólny jest duży i może przytłoczyć – np. zrzucę 20 kg. Ale pamiętaj, że nikt nie zrzuca 20 kg w jeden dzień, dlatego każdy cel podziel sobie na mniejsze cele-etapy, a 20 kilo rozłóż na 12 miesięcy. Prawda, że 1,6 kg w miesiącu brzmi znacznie lepiej?
  • Bez wymówek. Wystarczającym pretekstem dla braku wyznaczenia sobie postanowień sportowych może być choćby brak stroju, karnetu na siłownię, odpowiedniego sprzętu w domu. I nawet w wypadku, gdy naszym postanowieniem jest oszczędzanie pieniędzy, na własnym zdrowiu oszczędzać nie powinniśmy. Nawet w najtrudniejszej sytuacji warto zapytać o pomoc bliskich lub choćby rozważyć internetowe pożyczki, dzięki którym kupimy potrzebny sprzęt albo po prostu zrealizujemy swoje zupełnie inne noworoczne cele. O tym, jak bezpiecznie brać pożyczki internetowe, dowiecie się np. tutaj: zaplo.pl/blog/pozyczki-internetowe-krok-po-kroku. Koniec z lenistwem i wymówkami. Weź to na klatę i nie szukaj wymówek! Wiemy, że w dzisiejszym, zabieganym świecie coraz łatwiej jest znaleźć wymówkę dla niezrealizowanych celów. Pomyśl – Twój trening to jedynie 40-60 minut w ciągu całego dnia. Dużo? A ile czasu poświęcasz na oglądanie serialu czy przeglądanie zdjęć w mediach społecznościowych? Oczywiście, nie ma w tym nic złego, ale w szukaniu wymówek już tak, więc weź to na klatę i ten jeden odcinek „Gry o tron” przesuń sobie na jutro!
  • Rób krótkie treningi. Na początku entuzjazm jest duży i może sprawić, że zakwasy zabiją całą chęć wrócenia tam na drugi dzień. Dlatego staraj się robić krótkie treningi, szczególnie na początku. Łatwiej będzie ci przez nie przejść i zrealizować cel. Staraj się też nie porównywać z innymi, którzy spędzają więcej czasu na siłowni – oni mają inne cele i sposoby ich realizacji. Nikt nie powiedział, że one dla ciebie też są odpowiednie. Rób swoje, ale konsekwentnie!
  • Znajdź towarzyszkę lub towarzysza! Wszyscy doskonale wiemy, że w dwójkę znacznie raźniej. Jeśli więc masz koleżanki albo umięśnionych kolegów, którzy również chodzą na siłownię lub mają noworoczne postanowienie, umów się z nimi na wspólny trening. Wspólne chodzenie ułatwia realizowanie celu i jednocześnie wzmocni więź między wami.

*Badania: Źródło: IQS dla „Newsweeka”, sondaż telefoniczny, próba reprezentatywna 600 Polaków.

Tekst sponsorowany