W małym domku nad brzegami cichej czasem, innym zaś razem niespokojnej rzeki, zapomniany przez mieszkańców, stoi Wiluś. Wiluś jest zdobioną szafką z czasów cesarza Wilhelma — stąd nazwa. Odsunięty w kąt, skrywa rodzinne papiery: zdjęcia, notatki, dokumenty. Pamiątki po ludziach, którzy byli, żyli, a teraz już ich nie ma. Jednak Wiluś wiernie przechowuje w swym wnętrzu świadectwo istnienia. Sięga po nie Katarzyna Droga, by spełnić dawne marzenie: opisać historię swojej rodziny i urodę Podlasia…
Wszystko zaczyna się od pamiętnika Janki, dziewczyny zaledwie pięć lat młodszej od odzyskanej, niepodległej Polski. Janka rodzi się i mieszka w niewielkiej wiosce Stokowo nad Narwią. Wiedziona potrzebą zachowania dla przyszłych pokoleń wiedzy o tym, co było, spisuje losy swych bliskich od początku dwudziestego wieku. Cała opowieść o pokoleniach osnuta jest wokół jej osoby, bo życie Janki upływa w najbardziej burzliwym okresie naszych najnowszych dziejów. Czas wojny i to, co po niej, mocno odbił się na losach rodziny, raz na zawsze odmieniając stabilny dotąd świat.
Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca to książka o pewnej polskiej rodzinie i jej historii w dwudziestym wieku. Równocześnie jest to opowieść o wielu rodzinach. Niejeden Czytelnik znajdzie tu bowiem ślady własnych przodków. W końcu wielu z nas wywodzi się z takich maleńkich wiosek przycupniętych nad spokojnymi wodami przyjaznych rzek…
21 października br. miała premierę prawdziwie piękna saga rodzinna Pokolenia. Powrót do domu autorstwa Katarzyny Drogiej – redaktor naczelnej magazynu „SENS. Pokochaj życie”. Najnowsza powieść Katarzyny Drogiej jest kontynuacją sagi Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca, ale może być czytana bez sięgania do wcześniejszych losów bohaterów.
Pokolenia. Powrót do domu to opowieść inspirowana losami rodziny autorki. Wielka historia przeplata się z małymi ludzkimi sprawami, przekazy rodzinne obrosły w legendę… Czy to ważne, co wydarzyło się naprawdę a co tylko w pisarskiej wyobraźni? Dynamiczne pełne życia postaci, barwny język, dramaty i radości codziennego dnia, namiętności i zdrady tworzą sagę rodzinną, w której czytelnik odnajdzie nieprzemijające wartości.
Książka Katarzyny Drogiej jest wykwintną ucztą dla ciekawych ukrytego piękna polskiej wsi i historii rodziny, której bieg jak bieg rzeki bywa rwący i spokojny – w zależności od czasów w jakich przyszło żyć jej bohaterom. Bohaterom na miarę każdego człowieka, bo każdy z nas odnajdzie w tej książce kawałek siebie, kawałek swojej historii i pokoleń, które ją tworzą.
Do wygrania saga Pokolenia autorstwa Katarzyny Drogiej!
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Helion w naszym konkursie można wygrać 1 z 3 zestawów sagi Pokolenia autorstwa Katarzyny Drogiej (Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca + Pokolenia. Powrót do domu). Aby zdobyć tę wyjątkową sagę, wystarczyło pokrótce opisać zabawną, rodzinną historię, która wśród twoich bliskich jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Spośród nadesłanych wypowiedzi nagrodziliśmy najciekawsze. Poniżej przedstawiamy laureatki konkursu i ich historie.
Anna: Gdy po raz pierwszy usłyszałam tę historię, nie mogłam nadziwić się kreatywności mojej mamy, która wraz ze swoją siostrą jest jej bohaterką. W młodości dzieci robią różne dziwne rzeczy, szczególnie jeśli zostają same w domu. Tak było w przypadku mojej mamy, która postanowiła z siostrą sprawdzić co się stanie, jeśli podpalą plastikową zabawkę. Być może motywowała ich chęć zdobycia wiedzy z zakresu fizyki i chemii lub zwyczajna nuda. Po podpaleniu plastikowego bociana nastąpiło jego stopienie i pamiątka w postaci wypalonej dziury na parapecie okna, który okazał się idealnym podłożem do doświadczeń. Nie uszło to oczywiście uwadze rodziców. Na szczęście ucierpiała tylko zabawka i parapet. Jeszcze długo będziemy śmiać się z tej historii.
Roksana: Historia mojej rodziny mogłaby stanowić motyw komedii romantycznej. Opowiedziała mi ją babcia. Dawno, dawno temu, gdy nie było facebooka i umawiano się na prawdziwe randki twarzą w twarz, mój dziadek, jak na młodzieńca przystało, wypatrzył w pobliskiej okolicy piękną dziewczynę. Z pomocą kolegów udało się zorganizować spotkanie, na którym miała zjawić się urocza niewiasta. Dziadek przybył w uzgodnione miejsce, ale zamiast dziewczyny z sąsiedztwa zobaczył inną osobę. Okazało się, że dziewczyna z randki, w ramach bezpieczeństwa wysłała na spotkanie swoją kuzynkę. Co ciekawe dziadek zachował się jak prawdziwy dżentelmen i spędził udaną randkę. Od tamtej pory para była nierozłączna. Podstawiona dziewczyna została wybranką serca na całe życie 🙂
alicja43: W mojej rodzinie opowiadana jest historia na temat pierścionka. Moja prababcia otrzymała zaręczynowy pierścionek, który był rodzinną pamiątką jej narzeczonego. Niestety, piękny pierścionek okazał się za duży, więc trzeba było go zmniejszyć. Po wizycie u jubilera i przymierzeniu pierścionka okazało się, że został tak zmniejszony, że nie można go było zdjąć. Ponoć rodzina wypróbowała mnóstwo sposobów na jego ściągnięcie, ale niestety trzeba było zasięgnąć pomocy fachowca. Pierścionek dalej jest w naszej rodzinie, ale żadna z kobiet do tej pory nie odważyła się go ponownie założyć. Dziś śmiejemy się, że ten pierścionek po prostu „wybrał” sobie moją prababcię i to na jej palcu chciał zostać na wieki.
Gratulujemy i zachęcamy do udziału w pozostałych konkursach na naszym portalu!
Tekst sponsorowany