Brzydkie, poskręcane zgrubienia żył, które są widoczne na nogach, to zmora każdej kobiety. Co sprzyja powstawaniu żylaków?
Skłonność do żylaków jest dziedziczna. Nie oznacza to, że na pewno u nas wystąpią, jednak ryzyko rośnie wraz z wiekiem.
Najczęstsze przyczyny powstawania żylaków
Ryzyko powstania żylaków wzrasta w okresie ciąży czy przekwitania – związane jest to ze zmianami hormonalnymi, jakie występują w ich trakcie. O ile jednak żylaki ciążowe ustępują parę miesięcy po porodzie, to w drugim przypadku sprawa jest poważniejsza. Wszelkie wahania hormonalne w organizmie zwiększają ryzyko występowania żylaków (w tym antykoncepcja czy kuracja hormonalna), dlatego na tę przypadłość cierpią zazwyczaj kobiety.
Niesprzyjającym czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowania, jest prowadzenie siedzącego trybu życia. Jeśli dodatkowo występuje otyłość czy skłonność do zaparć, możemy już właściwie założyć, że żylaki się pojawią.
Praca w niektórych zawodach kobiecych jest szczególnie uciążliwa dla naszych nóg. Żylaki to zmora fryzjerek, sprzedawczyń, w ogóle osób pracujących na stojąco. Również praca w domu. Podczas gotowania, sprzątania, prasowania ciągle kilka godzin przebywamy w pozycji stojącej. Ryzyko zwiększa się również wtedy, jeśli cierpimy na płaskostopie czy inną wadę postawy.