zgaga

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku to nic innego jak zgaga – co warto o niej wiedzieć?

Zgaga – co to za schorzenie?

Zgaga to uczucie pieczenia, odczuwane w dolnej części przełyku. Najczęściej pojawia się ona u osób, chorujących na wrzody. Jest to spowodowane zbyt małą ilością kwasów żołądkowych, co często jest wynikiem stresującego trybu życia lub niewłaściwej diety. Schorzenie to dotyka także kobiet w okresie ciąży. Objawy zgagi pojawiają się szczególnie w jej III trymestrze. Nieleczona zgaga może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, nawet nowotworów.

Zgaga – co warto o niej wiedzieć?

Nie tylko uciążliwe pieczenie jest charakterystycznym objawem zgagi. Powoduje ona także ospałość organizmu. Codzienne objawy mogą przerodzić się w kaszel i chrypkę, występującą rano. Przy przewlekłych dolegliwościach, może pojawić się uczucie przejedzenia i nudności. Skutkiem dolegliwości może być spadek wagi czy problem z przełykaniem pokarmów.
Do przyczyn schorzenia zalicza się w dużym stopniu niewłaściwa dieta. Tłuste i ostre potrawy wzmagają objawy. To samo dotyczy kawy, herbaty, owoców cytrusowych, alkoholu czy słodyczy. Palenie papierosów także nie służy chorobie. Zbyt szybkie jedzenie również przyczynia się do powstawania zgagi. Osoby z takim problemem, powinni jeść przede wszystkim powoli i regularnie, pamiętając o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Zażywanie niektórych leków oraz inne choroby mogą przyczyniać się do kłopotów z przełykiem.
Zgagę należy leczyć. Domowe sposoby takie jak picie odpowiednich ziół tylko chwilowo niwelują objawy. Przy bardzo uciążliwych i utrzymujących się przez długi czas sygnałów, zaleca się leczenie farmakologiczne. Istnieją trzy grupy leków, które dobiera się indywidualnie. Osoby mające często zgagę powinny wybrać się do gastroenterologa, który stwierdzi stadium schorzenia i dobierze właściwą terapię. Zmiana diety czy porzucenie nałogów to konieczność przy tego typu chorobie.
Soda spożywcza, mleko, melisa czy imbir to niektóre z naturalnych i domowych sposobów w walce ze zgagą.

Zgaga – sygnał alarmowy

smażone-jedzenie

Uszkodzenie przełyku  może być groźne dla naszego zdrowia. Kwasy żołądkowe i treści pokarmowe podrażniają błony śluzowe przełyku, co powoduje nadżerki a w rezultacie wrzody przełyku. Takie powikłania często są przyczyną nowotworów. Dlatego warto udać si e do specjalisty, zanim dojdzie do groźnych uszkodzeń naszego organizmu.

Zgaga może być sygnałem alarmowym, informującym nas o poważnej chorobie przewodu pokarmowego. Nie bagatelizujmy jej objawów, korzystając z pomocy medycznej. Dzięki odpowiedniej diagnozie szybko uporamy się z uciążliwą zgagą.