jak-przetrwac-upaly

Od tygodnia Polacy muszą radzić sobie z upałami, te potrwają prawdopodobnie jeszcze dwa tygodnie.  Jak przetrwać podróż w upalne dni? Skorzystaj z naszych porad!

Szczęśliwcy, którzy zaplanowali sobie urlop na pierwszą połowę sierpnia,  teoretycznie nie mają powodów do narzekania. W praktyce na wymarzone wakacje trzeba jakoś dotrzeć, a nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw klimatyzacji w samochodzie.  Z kolei osoby, które dopiero czekają na urlop lub mają go już za sobą,  codziennie muszą dojeżdżać do firmy, co nie jest zadaniem łatwym.

Podróż w upalne dni – pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych!

Fali upałów, która właśnie przetacza się przez Polskę, towarzyszy mocne słońce, toteż zanim zasiądziesz za kierownicą, załóż okulary przeciwsłoneczne. Choć w sklepach odzieżowych półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju modeli, warto odwiedzić profesjonalnego optyka. Tylko on może nam zaoferować okulary przeciwsłoneczne wyposażone w certyfikowane filtry, które rzeczywiście chronią nasze oczy przed negatywnym działaniem promieni UV.  Nosząc okulary z bazarów, często mrużymy oczy, ponieważ do naszej źrenicy wciąż dociera znaczna części promieni słonecznych, co może okazać się zgubne dla kierowców i w rezultacie doprowadzić do poważnego wypadku.

W upalne dni zdejmij nogę z gazu!

Spieszysz się nad morze? A może wracasz z wakacji do domu? Niezależnie od tego, ile wynosi twoje spóźnienie, zwolnij! Naprawdę nie warto narażać swojego życia i zdrowia na niebezpieczeństwo. Dlaczego w upalne dni dochodzi do większej liczby wypadków niż podczas gołoledzi? Dzieje się tak dlatego, iż sucha droga i piękne słońce dla wielu osób są złudne. Zakładamy, że w tak piękną pogodę nie może się wydarzyć nic złego, więc przyspieszamy i wyprzedzamy kolejne samochody.  Tymczasem takie manewry mogą zakończyć się tragicznie nie tylko dla nas, ale też dla pozostałych użytkowników drogi.  Pamiętaj, że w upalne dni nasz refleks ulega osłabieniu, myślimy wolniej i tak też reagujemy.  Zagrożenie, które zimą od razu dostrzeglibyśmy na drodze, nierzadko zauważamy zbyt późno.  Ponadto pamiętaj, iż wysoka temperatura sprzyja zasłabnięciom. Zwolnij, w końcu jedziesz na urlop, a nie pracujesz nad sprawozdaniem, które za godzinę musisz złożyć w gabinecie przełożonego.

W miarę możliwości podróżuj z osobą towarzyszącą

Podróż w upalne dni bywa trudna, łatwo można zasnąć za kierownicą i obudzić się w drodze do szpitala. Jeśli tylko masz taką możliwość, staraj się  jeździć z osobą towarzyszącą, najlepiej taką, która posiada uprawnienia do kierowania samochodem. Jeśli dopadnie cię zmęczenie,  zamień się z nią miejscami. Gdy kierujesz pojazdem, poproś pasażera o to, aby cały czas prowadził z tobą rozmowę. W związku z tym, iż wymaga ona zaangażowania, prawdopodobieństwo, że zaśniesz za kierownicą, jest zdecydowanie mniejsze.

picie-wody-w-upaly

Podróż w upalne dni – pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Niezależnie od tego, czy podczas upałów przebywasz w klimatyzowanym biurze,  robisz zakupy na bazarze czy siedzisz za kółkiem, powinnaś pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Butelka wody mineralnej to twoja nieodłączna towarzyszka. Podczas upałów dziennie powinnyśmy przyjmować co najmniej 3 litry płynów. Pamiętaj o tym, aby w bilansie nie uwzględniać kawy i słodkich napojów, ponieważ sprzyjają one odwodnieniu organizmu. Po otwarciu woda nadaje się do spożycia przez 24 godziny, gazowana ma nieco dłuższy termin przydatności – maksymalnie 48 godzin.

Szczęśliwie udało ci się dojechać do celu.  Pamiętaj jednak o tym, aby nie pozostawiać samochodu na pełnym słońcu.  To niebezpieczne, nawet jeśli masz klimatyzację, ponieważ wsiadając do nagrzanego pojazdu, ryzykujesz omdlenie. Nawet najlepszy i najnowocześniejszy system nie ochłodzi samochodu w minutę, potrzebuje na to czasu. Jeśli na parkingu nie ma wolnego, zacienionego miejsca, zastanów się, czy nie zostawić samochodu na wcześniejszej przecznicy.

Irmina