Nieprzespana noc to nie tylko cienie pod oczami, opuchnięte powieki i niezdrowy odcień skóry. Zewnętrzne oznaki przemęczenia można łatwo zatuszować, wystarczy sięgnąć po korektor i podkład. Trudniej uporać się ze zniszczeniami wewnątrz organizmu, które stanowią konsekwencje niedostatecznej ilości snu. Nie tylko czas trwania wypoczynku odgrywa istotną rolę, ważniejsza jest jakość samego snu.

Dlaczego nie warto zarywać nocy?

Każdy z nas, niezależnie od wieku, płci czy wykonywanej pracy, potrzebuje spokojnego snu. Jego jakość wywiera wpływ na naszą kreatywność, zdolność do przyswajania nowych wiadomości, samopoczucie, a nawet na długość życia. W związku z tym nie należy lekceważyć zaburzeń snu, tylko ustalić ich przyczynę i w miarę możliwości wyeliminować źródło problemów.

Korzyści, jakie niesie ze sobą długi, spokojny sen, należy rozpatrywać w dwóch aspektach: psychicznym i fizjologicznym. Udowodniono, iż osoby, które nie narzekają na jakość nocnego wypoczynku, rzadko skarżą się na apatię, przygnębienie, stres czy stany napięcia psychicznego. Jednocześnie dobry sen nasila uczucie zadowolenia i radości.

Podczas snu nasz organizm regeneruje się. W ciągu dnia nasze ciało jest narażone na uszkodzenia, na szczęście nasz organizm w toku ewolucji wykształcił mechanizmy naprawcze, które w nocy zostają uruchamiane. Wykazano również, iż nie warto zarywać nocy na powtarzanie materiału, który obowiązuje na egzaminie. Podczas snu mózg porządkuje wiadomości, które próbujemy zapamiętać w ciągu dnia. Nie rozumiesz skomplikowanej sieci współzależności? Prawdopodobnie po przebudzeniu pewne powiązania staną się dla ciebie jaśniejsze i bardziej przejrzyste. Nocą intensywnie wydzielają się również niektóre hormony, w tym hormon wzrostu.

Gdy sen nie nadchodzi…

Od kilku dni nie potrafisz zmrużyć oczu, chociaż doskwiera ci zmęczenie? Wśród przyczyn bezsenności wymienia się chroniczne bóle głowy, stawów, mięśni i kręgosłupa, stres, traumatyczne przeżycia, poczucie zagrożenia i przemęczenie pracą. Ponadto wiele osób usiłuje wywiązać się ze swoich zobowiązań kosztem wypoczynku, co na dłuższą metę przyczynia się do rozregulowania zegara biologicznego.

Gdy doskwiera nam ból kręgosłupa, trudno zmrużyć oczy. Na co dzień często zaniedbujemy tę część naszego ciała i narażamy ją na czynniki, które mogą przyczynić się do jej deformacji. Czy można zapobiec dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa lub chociaż wyraźnie ograniczyć ich nasilenie?

Gdy dokucza ci ból kręgosłupa…

Ból kręgosłupa miewa różne podłoże, wbrew pozorom nie jest przypadłością, która dotyka wyłącznie ludzi starszych. Wprawdzie wraz z wiekiem częściej skarżymy się na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, ale współczesny tryb życia sprzyja powstawaniu wad postawy u osób młodych. Wiele godzin w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej, nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do właściwej organizacji stanowiska pracy i zapominamy o systematycznym uprawianiu sportu.

Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa pojawiają się wówczas, gdy:

  • pracujemy w wymuszonej, niefizjologicznej pozycji ciała
  • pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
  • dochodzi do złamania kręgów np. u osób dotkniętych osteoporozą
  • przyszliśmy na świat z wadami wrodzonymi kręgosłupa
  • śpimy na poduszce niedostosowanej do naszych potrzeb.

Po pierwsze, nie garb się!

Niezależnie od tego, czy siedzisz przed telewizorem, pracujesz przy laptopie, czy robisz zakupy w centrum handlowym, powinnaś pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Długotrwałe garbienie się niesie ze sobą nie tylko dolegliwości bólowe, ale może doprowadzić do powstania wad postawy.

Po drugie, przygotuj biurko do pracy!

Chcesz uniknąć problemów z kręgosłupem? Musisz zadbać o właściwą organizację stanowiska pracy. W biurze spędzamy 8 godzin dziennie, średnio 40 godzin w tygodniu, więc powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby w tym czasie nie narażać kręgosłupa na deformację. Monitor należy umieścić w taki sposób, aby znajdował się na wysokości oczu. Z kolei klawiaturę należy postawić tak, aby osoba, która z niej korzysta, nie musiała skręcać tułowia bez potrzeby. Łokcie należy ułożyć na biurku w pozycji zbliżonej do kąta prostego, natomiast nadgarstki powinny stanowić przedłużenie rąk. Niezwykle istotną rolę odgrywa również wybór krzesła. Pamiętaj, iż powinno ono stanowić podparcie dla części lędźwiowej kręgosłupa. Co zrobić z kolanami? Podczas pracy przed komputerem należy je cały czas trzymać pod kątem prostym. Najczęściej popełnianym błędem jest zakładaniem nogi na nogę, ten nawyk może okazać się zgubny dla twoich kończyn, ponieważ utrudnia przepływ krwi.

Po trzecie, zacznij ćwiczyć!

„Sport to dojrzalakobieta.pl” – ten slogan często powtarzany w mediach wielu osobom zdążył się już znudzić. Sformułowanie to jest jednak prawdziwe, udowodniono bowiem, iż systematyczny wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na kręgosłup. Niestety, o kluczowej roli sportu często przypominamy sobie wówczas, gdy pojawiają się uciążliwe dolegliwości ze strony kręgosłupa. Odczuwasz ból? Choć trudno w to uwierzyć, powinnaś zacząć ćwiczyć, oczywiście pod kontrolą specjalisty, ponieważ nie każda forma aktywności fizycznej jest dobra dla naszego kręgosłupa. Pamiętaj, iż sport pełni rolę profilaktyczną tylko wtedy, gdy uprawiamy go systematycznie. Nie można nadrobić „zaległości”, ćwicząc intensywnie przez 4 godziny. W tym przypadku sprawdza się zasada: „mniej, ale częściej”.

Po czwarte, zmień poduszkę!

Kolejny raz obudziłaś się z bólem kręgosłupa? Prawdopodobnie winowajcą jest poduszka, z której korzystasz. Podczas zakupów nie należy kierować się jej ceną i kolorem, ale przede wszystkim swoimi potrzebami. Trudno wyobrazić sobie, aby ktokolwiek z nas był w stanie spędzić całą noc w pozycji „na plecach”, którą zalecają specjaliści. Z pomocą przychodzą nam producenci poduszek ortopedycznych. Właściwie dobrana powinna stanowić podporę dla szyjnego odcinka kręgosłupa w naturalnej, lekko wygiętej pozycji. W nocy wielokrotnie zmieniamy pozycję, toteż poduszka powinna zapewniać stabilność kręgom, niezależnie od tego, czy śpimy na plecach czy brzuchu. Poduszka ortopedyczna Bossanova umożliwia komfortowy wypoczynek dzięki wysokiej jakości wykonania. Pozwala ona spać w każdej pozycji, w tym „na brzuchu”, ponieważ została specjalnie wyprofilowana. Poduszka ortopedyczna Bossanova jest produkowana w oparciu o innowacyjną technologię, która polega na wylewaniu poduszki do formy, co znacznie poprawia walory użytkowe pianki. Została ona wyposażona w specjalne wgłębienie na ramię i głowę, toteż zapewnia relaksujący i zdrowy sen.

Każda osoba, która chciałaby w promocyjnej cenie zakupić poduszkę ortopedyczną Bossanova firmy dr. Sapporo może skorzystać z rabatu w wysokości 20%, rabat dotyczy wszystkich produktów marki Saporro. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie klikając w poniższy link.

RABAT-20% na wszystkie produkty dr.Sapporo”

Choć trudno w to uwierzyć, nasze problemy z koncentracją, samopoczuciem i spadkiem kreatywności mogą mieć związek z niewłaściwie dobraną poduszką. Jeśli nie zapewnia ona stabilności kręgom, pojawiają się dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, a to z kolei odbija się negatywnie na jakości nocnego wypoczynku.