Kto z nas nie plotkuje? Portale i gazety sprzedające smaczki z życia innych ludzi mają się świetnie, więc plotka będzie miała rację bytu jeszcze przez długi, długi czas… Ludzie zawsze plotkowali i zapewne będą to robić nadal.
Czym jest plotka?
Plotka to niesprawdzona bądź kłamliwa informacja, która powoduje utratę wizerunku osoby, której ta plotka dotyczy. Plotkowanie z kolei to tworzenie i/lub rozpowszechnianie plotek.
Plotkowanie a nauki społeczne
Wydawać by się mogło, że plotkowanie nie dotyczy naukowców, gdyż jest to zbyt przyziemny temat. Jednak i oni postanowili zająć się tym tematem, ale od naukowej strony. Nauki społeczne definiują plotkowanie jako:
- aktywność przyjemną samą w sobie,
- negatywne i złośliwe obmawianie nieobecnych ludzi,
- wymianę oceniających informacji o nieobecnej osobie,
- proces wymiany informacji o nieobecnych osobach o zabarwieniu oceniającym.
Plotki a pogłoski
Plotka a pogłoska to nie to samo. Plotka zawsze dotyczy ludzi, ich zachowania, opinii, sposobu ubioru, myślenia, moralności. Pogłoska dotyczy raczej zdarzeń, a nie ludzi – na przykład planowanej podwyżki cen cukru, szkodliwości jakiegoś produktu (rakotwórcza guma do żucia, banany z jadem tarantuli). Plotka zazwyczaj jest wynikiem czyjejś fantazji, a pogłoska zazwyczaj jest prawdziwa – a przynajmniej ma wszelkie znamiona prawdziwości.