Funkcje i role plotki

  • Przyjemność Człowiek zawsze interesował się drugim człowiekiem. Ludzie po prostu lubią rozmawiać o innych. Często też sprawia im przyjemność mówienie źle o drugim człowieku. Dzięki temu, że wymieniają informacje o innych, czują się ważni i potrzebni, czują się lepiej.
  • Kara i kontrola. Plotkowanie jest także pewnym rodzajem kary dla osoby, o której się mówi. Jeśli ktoś zachowuje się niezgodnie z panującymi normami, to osoby z otoczenia o nim plotkują i w ten sposób pokazują swoje niezadowolenie. Plotka jest więc swoistym sposobem kontrolowania innych osób. Wspólne plotkowanie pozwala także zacieśnić więzi w grupie, umacniania się w podobnych poglądach, przekonaniach.
  • Agresja. Plotkowanie pozwala także na wyzwolenie wzbierającej w człowieku agresji. Człowiek, którego przepełnia frustracja, plotkuje i w ten sposób pozbywa się negatywnych emocji, najczęściej oczerniając innych.
  • Promocja Plotka służy także do promocji. W przemyśle i handlu plotka jest często stosowania w kampaniach. Jest to dość ryzykowne, może odnieść wręcz zupełnie odwrotny skutek!

Nie jest możliwe wyeliminowanie plotki z życia. Plotki przynoszą także i pewne korzyści. Ludzie dzięki plotce bardzo często poprawiają swoje stosunki interpersonalne z innymi. Jedyne, czego należałoby się nauczyć, to w jaki sposób konstruktywnie i rozsądnie plotkować.