Nie ulega wątpliwości, że dieta Dukana przynosi wyraźne rezultaty. Jadnak jak do każdej diety, należy podchodzić do niej z rozwagą. Na czym polega ta dieta, na co należy uważać i kto ją może stosować?

Dieta Dukana to, najprościej mówiąc, dieta białkowa, która pozwala nam chudnąć bez pigułek, bez cudownych herbatek czy ziółek. W krótkim czasie przynosi widoczne efekty, co samo w sobie jest wystarczająca zaletą.

Dieta białkowa

W pierwszej fazie diety spożywa się tylko białka, eliminując tłuszcze i węglowodany. Podstawą naszych posiłków będą więc jajka i chude mięso. Czy nie będziemy głodni? Otóż nie – po pierwszych dniach organizm przyzwyczaja się do tego, żeby wydatkować więcej energii na trawienie białek i zaczyna efektywniej wydobywać z nich to, co jest nam potrzebne.

Aby dobrze przetworzyć białko, nasz organizm musi się sporo napracować. Zazwyczaj pobiera energię potrzebną do trawienia z innych pokarmów, które towarzyszą białku w drodze przez nasz układ pokarmowy. Teraz nie ma takiej możliwości, wiec siłą rzeczy sięga do rezerw organizmu – czyli nagromadzonego tłuszczu.

Dieta złożona wyłącznie z białek może się wydawać nudna, monotonna. Nic bardziej błędnego! Ta popularna dieta zyskała wielu zwolenników, którzy specjalizują się w tworzeniu przepysznych potraw zgodnych z wytycznymi diety. Praktycznie każda księgarnia oferuje książki z przepisami, a w Internecie znajdziemy samodzielnie masę wskazówek.