Cera dojrzała wymaga szczególnej troski. W miarę upływu czasu należy modyfikować plan pielęgnacji. Czy hydrolaty mogą spowolnić procesy starzenia i zapobiec powstawaniu zmarszczek?
Przez lata firmy kosmetyczne nie doceniały wód kwiatowych, które stanowią produkt uboczny destylacji ukierunkowanej na otrzymywanie olejków eterycznych. W ostatnich latach dostrzeżono potencjał hydrolatów. Dużą popularnością cieszy się destylat z róży damasceńskiej, który ma postać przeźroczystego płynu.
Historia róży
Róża uchodzi za królową kwiatów. Artyści często wykorzystują ją jako symbol miłości i piękna. Nazwa kwiatu odzwierciedla przekonania starożytnych mędrców, którzy uważali, iż róża zawsze przyjmuje czerwone zabarwienie. Dziś wiemy, że ta roślina posiada wiele odmian.
Pochodzenie surowca
Wśród krajów, w których masowo uprawia się różę damasceńską, wymienia się Bułgarię, Indie, Turcję, Chiny i Rosję. Najwyższą jakością charakteryzuje surowiec pochodzenia bułgarskiego. Warunki klimatyczno-glebowe znajdują odzwierciedlenie w składzie i zapachu rośliny. Niektóre osoby mają tak rozwinięte powonienie, iż potrafią rozpoznać kraj, z którego przywieziono kwiaty.
Kosztowna produkcja
W związku z tym, iż produkcja kosmetyków na bazie róży damasceńskiej jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem, tego typu produkty charakteryzują się wysoką ceną. Hydrolat uzyskany jako produkt uboczny destylacji roztacza wokół siebie głęboką, słodko-miodową woń.
Hydrolat – zastosowanie
Wodę kwiatową uzyskaną z róży damasceńskiej można stosować jako substytut toniku. Po myciu twarzy przykładamy do niej wacik nasączony hydrolatem. W tym miejscu warto podkreślić, iż kosmetykiem nie należy przecierać skóry. Pozwólmy zadziałać dobroczynnym składnikom zawartym w wodzie kwiatowej.