Zdrowie

5 faktów nt. tabletek antykoncepcyjnych, o których być może nie słyszałaś

nieznane fakty na temat antykoncepcji

Tabletki antykoncepcyjne zrewolucjonizowały życie erotyczne milionów kobiet na całym świecie. Od końca lat 60., kiedy dopuszczono je do obrotu, przeszły liczne udoskonalenia. Obecnie stosowane pigułki uchodzą za bezpieczne. Przedstawiamy 5 faktów nt. tabletek antykoncepcyjnych, o których być może nie słyszałaś.

Tabletka ultralekka jest skuteczna

Antykoncepcja powinna być dobierana w taki sposób, aby dawka hormonów była możliwie jak najniższa. W pigułkach ultralekkich masz zaledwie 0,015 mg estrogenów i 0,06 mg gestagenów.  To, że hormonów jest mało, nie znaczy, że tabletka działa słabiej. Jest ona równie skuteczna, aczkolwiek nie każda kobieta może stosować tabletki ultralekkie, ponieważ  mogą im towarzyszyć skutki uboczne. Krótko mówiąc, reakcja na antykoncepcję jest cechą osobniczą.  Antykoncepcję ultralekką zaleca się młodym kobietom oraz paniom w okresie okołomenopauzalnym.

Antykoncepcja może poprawiać nastrój

Kobiety, które cierpią na PMS, mogą odczuć znaczną poprawę samopoczucia, sięgając po dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne. Zapomnij o płaczliwości, wahaniach nastroju, bólu brzucha i spadku libido.  Niektóre tabletki zawierają pochodną progesteronu, która przyczynia się do wydzielania beta endorfin.

Tabletki antykoncepcyjne można stosować długoterminowo

Bardzo wiele osób wierzy, że pigułki należy co jakiś czas odstawiać, bo działają szkodliwie na wątrobę, narządy rodne i ogólny stan naszego organizmu. Tymczasem, gdy są dobrze dobrane, a ty nie planujesz ciąży, powinnaś stosować je nadal. Istnieją badania, z których wynika, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, trzonu macicy czy jajników.  Ochrona przed tymi chorobami może utrzymywać się do 30 lat po ich odstawieniu.  Nieprawdą jest, że tabletki antykoncepcyjne obniżają płodność kobiet i utrudniają im zajście w ciążę po odstawieniu pigułek. Nie wiadomo, skąd biorą się tak oryginalne pomysły. Gdy odstawiasz tabletki, organizm zaczyna funkcjonować tak jak dawniej i możesz zajść w ciążę już nawet w pierwszym miesiącu. Na ogół jednak organizm potrzebuje do 3 miesięcy, by powrócić na dawne tory.

Tabletki antykoncepcyjne leczą

Okazuje się, że pigułki wywierają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udowodniono, że ich przyjmowanie może pomóc w leczeniu trądziku i łojotokowego zapalenia skóry. Co ważne, efekt bardzo często utrzymuje się po zakończeniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto pigułki łagodzą uciążliwe objawy endometriozy w jej początkowym stadium. Mogą też pomóc w walce z hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem na ciele, szacuje się, że problem ten dotyka co dziesiątą kobietę. Tabletki antykoncepcyjne mogą też pomóc przy nadmiernym wypadaniu włosów czy łamliwości paznokci.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może zostać osłabiona

Nawet najlepsze tabletki antykoncepcyjne nie spełnią swojego zadania, gdy połączysz jej z czymś, co osłabia ich skuteczność. Czy wiesz, że picie soku z grejpfruta może utrudniać wchłanianie hormonów z jelit, a w rezultacie doprowadzić do nieplanowanej ciąży. Aby uniknąć wpadki powinnaś także stosować prezerwatywę, gdy dopadnie cię biegunka lub wymioty.  Nieprawdą jest natomiast stwierdzenie, że wino czy wódka obniżają skuteczność antykoncepcji. Chyba że wypijesz tak dużo etanolu, iż zaczniesz po nim wymiotować.  W interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi mogą wchodzić następujące rzeczy: antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwbakteryjne, leki uspokajające, środki nasenne, preparaty z dziurawcem, preparaty wpływające na perystaltykę jelit, węgiel aktywowany, leki przeciwgrzybicze, leki antyretrowirusowe, leki na miażdżycę, kwas askorbinowy oraz paracetamol.

Komentarze

ewalub

2 lata temu

A to ciekawe, nie wiedziałam o soku z grejpfruta. Wydaje mi się, że trudno trafić na lekarza, który się nie spieszy i cierpliwie i dokładnie wszystko pacjentkom tłumaczy. W moim przypadku wybór tabletek polegał na próbowaniu- proszę kupić jedno opakowanie i jak się pani będzie dobrze czuła, to zostawimy, a jak źle, to zmienimy. Chyba nie tak to powinno wyglądać? Takie próbowanie, beż żadnych badań?

Zostaw komentarz