kompleksy kobiet
Grafika dostarczona przez partnera

Chociaż Polki znane są na świecie ze swojej urody, niestety wcale nie brakuje im kompleksów. Prowadzone na ten temat badania pokazują, że kobiety w Polsce uważają się za jedne z najbrzydszych w całej Europie! Na takich przykładach widać dobrze, że kompleksy często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie zmienia to jednak faktu, że niełatwo się ich pozbyć. Z jakimi kompleksami dotyczącymi wyglądu najczęściej zmagają się kobiety? Oto cztery z nich.

Waga ciała i kształt sylwetki

Zdecydowanie najczęściej wymienianymi przez panie kompleksami są te dotyczące ich figury. Zwykle problemem nie jest sama waga ciała, choć są kobiety, dla których wartość pokazywana przez wagę ma duże znaczenie. Znacznie częściej panie narzekają jednak na sam kształt sylwetki, noszony rozmiar odzieży, krągłości brzucha czy ud, albo drugi podbródek.

Niezwykle częste kompleksy odnoszące się do sylwetki mogą być efektem materiałów pojawiających się w mediach. Sylwetki kobiet są na nich mocno retuszowane, co już u bardzo młodych dziewcząt tworzy wyidealizowaną wizję kobiecego piękna.

Waga ciała i kształt sylwetki

Grafika dostarczona przez partnera

Nad własną sylwetką można pracować, decydując się na zdrową i zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Warto jednak najpierw zaakceptować siebie. Kształt figury w pewnym stopniu zależy od indywidualnej budowy ciała, a tak zwane wałeczki na brzuchu są po prostu naturalne.

Wady zgryzu i mankamenty uśmiechu

Uśmiech ma duże znaczenie dla wrażenia, jakie wywiera się na innych. Kompleksy dotyczące uśmiechu, wyglądu czy ustawienia zębów, mogą odbierać pewność siebie. To nieprawda, że zęby można prostować tylko u dzieci czy młodzieży. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło wraz z miejscem zamieszkania, jak „ortodonta Wrocław”, żeby znaleźć oferty skierowane do osób w każdym wieku.

Warto także wiedzieć, że dziś wybór aparatów ortodontycznych nie ogranicza się już jedynie do tradycyjnych „drucianych” modeli. Coraz częściej zamiast nich wybiera się przezroczyste nakładki prostujące, całkowicie niewidoczne po założeniu. Leczenie wad zgryzu może być czasochłonne, jednak jego efekty są stałe i utrzymują się już do końca życia, dlatego nie warto z nim zwlekać. Nieprawidłowe ustawienie zębów jest mankamentem uśmiechu, który dodatkowo może wpływać na całe rysy twarzy. Wada zgryzu a wygląd twarzy to naturalna zależność, która może odpowiadać za kształt podbródka albo wysunięcie ust.

Niedoskonałości cery

Problemy ze zmianami trądzikowymi nie dotyczą wyłącznie osób w okresie dorastania. Wraz z wiekiem na skórze mogą pojawiać się także innego rodzaju niedoskonałości jak przebarwienia albo zmarszczki. Za tymi kompleksami, podobnie jak w przypadku dotyczących sylwetki, mogą w pewnym stopniu stać media. W publikowanych materiałach zdjęcia poddawane są często tak solidnej obróbce, że nie zachowuje się na nich nawet naturalnej faktury ludzkiej skóry.

Niedoskonałości cery

Grafika dostarczona przez partnera

Przy walce z niedoskonałościami warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry, ale jednocześnie na tyle delikatnym, aby nie powodowało ono dodatkowych podrażnień. Kosmetyki maskujące mogą nieco pomóc w ukryciu niedoskonałości pod makijażem, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Zbyt gruba warstwa maskującego kremu czy podkładu zablokuje pory, przez co może zaostrzyć zmiany skórne.

Nadmierne owłosienie

Idealnie gładka i miękka skóra kojarzona jest z delikatnością i pięknem przypisywanym kobietom. Z drugiej strony warto pamiętać, że to skojarzenie jest jedynie wynikiem norm społecznych. Owłosienie ciała jest całkowicie naturalne dla obu płci. Przekonanie, że kobieta powinna się go skrupulatnie pozbywać, jest po prostu mocno zakorzenione w kulturze, choć nie było w niej obecne od zawsze.

Kompleksy związane z owłosieniem często wynikają z pojawienia się widocznych włosków w miejscach takich jak podbródek. Może to być efekt zmian hormonalnych czy nawet genetyki. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na trwałe pozbycie się takiego owłosienia są zabiegi laserowe w specjalistycznym gabinecie lub z pomocą nieco słabszych urządzeń domowych osłabiających mieszki włosowe.