Psychologia

To jest twoja wina! Obwinianie o rozstanie z narcyzem

rozstanie z narcyzem

Jeffrey Keenan z Unsplash

Związek z narcyzem często wiele nas kosztuje. Osoby, które odeszły od zaburzonego partnera, wspominają, że ta relacja odbiła się negatywnie na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym. Narcyz często uprawia gaslighting, czyli podważa to, co widzimy, słyszymy i czujemy. W rezultacie przestajemy wierzyć samym sobie. Niekiedy narcyz ucieka się również do przemocy fizycznej. Jednak zawsze w jego wykonaniu pojawia się przemoc psychiczna. Jednak jego ofiara często słyszy: to twoja wina! Skąd się bierze obwinianie o rozstanie z narcyzem?

Spis treści:

  1. Kobieta jako strażniczka domowego ogniska, czyli stereotypy dotyczące kobiet
  2. To jest twoja wina! Syndrom kobiety zależnej
  3. Obwinianie o rozstanie z narcyzem a triangulacja
  4. Jak narcyz manipuluje?

Kobieta jako strażniczka domowego ogniska, czyli stereotypy dotyczące kobiet

Choć żyjemy w XXI wieku, to stereotypy dotyczące kobiet wciąż mają się dobrze. To twoja wina! Te słowa padają z ust matek, sióstr, kuzynek, ciotek czy przyjaciółek. Jeśli twoje dziecko jest zagrożone z matematyki, to twoja wina, bo go nie dopilnowałaś. Mąż nadużywa alkoholu? Pewnie dajesz mu powody do zmartwień.  Mąż cię uderzył? Pewnie go sprowokowałaś. Rozstałaś się z mężem? Pewnie jesteś skończoną egoistką, która chciała tylko leżeć i pachnieć. Mąż cię zdradził? Pewnie nie dbasz o siebie, a w łóżku jesteś zimną rybą. Stereotypy dotyczące kobiet krępują nas i odbierają nam niezależność. Nie możemy dbać o siebie i swoje potrzeby. Na pierwszym miejscu mamy stawiać rodzinę i poświęcić się dla jej dobra. Co z tego, że bolesny seks stanowi dla ciebie traumę. Inne kobiety też się do niego zmuszają, chociaż czują dyskomfort, bo wiedzą, że tak trzeba postępować dla dobra małżeństwa. Niestety, nasze krewne często żyją stereotypami. Te zostały zakorzenione w ich głowach przed laty. Niewykluczone też, że strażniczki patriarchatu postępują tak, a nie inaczej, bo poniekąd zazdroszczą ci tego, że zdołałaś się przeciwstawić. Niestety, jako ludzie mamy w sobie także złe cechy. Często po prostu nie chcemy, aby inni mieli lepiej niż my.  Stąd właśnie bierze się kobieta jako strażniczka domowego ogniska.

To jest twoja wina! Syndrom kobiety zależnej

Przemoc narcystyczna to zjawisko, na które są najbardziej narażone panie cierpiące na syndrom kobiety zależnej. Jeśli bardzo chcemy przestrzegać niepisanych zasad panujących w naszej rodzinie, będziemy zaciskać zęby. Nie poskarżymy się mamie na to, że nasz partner uprawia przemoc narcystyczną. Nawet jeśli jej o tym opowiemy, pewnie spotkamy się z brakiem zrozumienia. To jest twoja wina! Wszystko jedno, czy chodzi o to, że cię popchał, czy powiedział ci przykre rzeczy. Przemoc  psychiczna jest najbardziej lekceważona przez nasze społeczeństwo. Twój mąż może bezkarnie krytykować twój wygląd, wystarczy, że zrobi to w sprytny sposób i już każdy ci powie, że on tylko wyraził swoje zdanie. On ma prawo mieć swoje fetysze i cię o nich poinformować. Tylko forma komunikacji ma znaczenie. Jeśli na to zwrócisz uwagę, to dowiesz się, że to facet i on nie myśli o tym, jak przekazuje pewne rzeczy. Usprawiedliwianie narcyza jest znacznie powszechniejsze niż zrozumienie ofiary. Obwinianie o rozstanie z narcyzem zawsze przypadnie kobiecie. Syndrom kobiety zależnej sprawia, że źle czujemy się z tymi zarzutami. Zaczynamy szukać winy w sobie. Jeśli jednak pozwolimy sobie na autonomię, uniezależnimy się od opinii innych, to utwierdzimy się w przekonaniu, że racja znajduje się po naszej stronie.

Obwinianie o rozstanie z narcyzem a triangulacja

Narcystyczne zaburzenie osobowości idzie w parze z dokładnie opanowaną sztuką manipulacji. Ktoś taki wie, jak poprawić swój wizerunek, a ciebie oczernić. Pomaga mu w tym triangulacja, czyli zaproszenie osób trzecich do waszego konfliktu. On może wszystkim rozpowiadać, ile ubrań kupujesz, żeby później stwierdzić, że rozstałaś się z nim, bo on ci na to zwrócił uwagę. Teraz tak bardzo cierpi z powodu twojej bezduszności. Przemoc psychiczna w związku często skłania nas do rozstania, zwłaszcza gdy mamy pewną świadomość.  Jednak społeczeństwo nie rozumie, o co w niej chodzi. Efekt? Jesteś bezduszną kobietą, która porzuciła zakochanego w tobie faceta, rzekomo zachowywałaś się wobec niego bez serca. Nie okazywałaś mu czułości, kiedy jej potrzebował. Triangulacja sprawia, że wiele osób zyskuje wobec ciebie wrogie nastawienie. On jest ofiarą, a ty oprawcą.

Jak narcyz manipuluje?

Rozstanie z narcyzem z pewnością zostanie przez niego ukazane w innym świetle. On zaczął stosować wobec ciebie przemoc fizyczną, więc od niego uciekłaś. Jednak jego znajomi i krewni uważają, że go zostawiłaś dla innego, złamałaś mu serce, bo traktowałaś go przedmiotowo etc. Niestety, z narcyzem ciężko wygrać. On bardzo umiejętnie manipuluje. Potrafi w bardzo przekonujący sposób ukazać własną wersję zdarzeń, która ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Decydując się na rozstanie z narcyzem, musisz liczyć się z tym, że wiele osób się od ciebie odwróci. Uwierzą one jemu, a nie tobie. Niemniej każda z nas ma obok siebie bardziej świadome przyjaciółki, które dostrzegą jego próby manipulacji. Ten, kto pójdzie za nim, nigdy nie był twoim przyjacielem. Nie potraktował bowiem poważnie problemów, o których mu opowiadałaś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *