Wielkanoc w tradycyjnym stylu

Święta wielkanocne to dla Polaków najważniejsze święta w całym roku. Zgodnie z tradycją obchodzimy je bardzo uroczyście. Tak wyjątkowy czas wymaga odpowiedniej oprawy. Jak wygląda Wielkanoc w tradycyjnym stylu?

Radosna Wielkanoc

Okres wielkanocny poprzedza Wielki Post, który związany jest ze smutkiem i zadumą. Przypomina nam o tym Droga Krzyżowa i inne nabożeństwa. Czas przygotowania na Zmartwychwstanie jest okazją do refleksji i pokuty. Ale jak wiemy, po czasie smutku musi nadejść radość. Niczym na wiosnę pojawia się promyk słońca i wszyscy zaczynają się radować. Dlatego Wielkanoc to radosne i z reguły rodzinne święta. Atmosfery dopełnia panująca pora roku, która idealnie wpisuje się w ideę Wielkanocy. Polacy podchodzą do świąt bardzo tradycyjnie. Na stołach pojawiają się kluczowe potrawy, nie może zabraknąć zwyczajowych obrzędów i wielu innych elementów związanych z Wielkanocą.

Wielki Tydzień

Tydzień poprzedzający Wielkanoc jest wyjątkowy. Mimo, że święta obchodzimy dopiero w niedzielę, dni przed nią także mają swoją tradycję. Wielki Tydzień pomaga zrozumieć istotę świąt i jest okazją do lepszego przygotowania do nich. Otwiera go Niedziela Palmowa, kiedy w świątyniach święci się gałązki palmowe, na pamiątkę przyjazdu Jezusa do Jerozolimy. Właśnie palmy spala się w późniejszym czasie, a popiół z nich służy w następnym roku do posypywania głów wiernych. Poniedziałek, wtorek i środa to dni, kiedy możemy skorzystać z sakramentu pojednania. W kościołach spowiada się wtedy nawet do późnych godzin wieczornych. Niezwykle ważnym elementem jest Triduum Paschalne, na które składa się Wielki Czwartek, Piątek i Sobota. W kościołach odbywają się wyjątkowe nabożeństwa. Wielki Piątek jest dniem szczególnym, ponieważ upamiętnia drogę krzyżową. W wielu miastach odbywają się drogi krzyżowe ulicami miast. Jedną ze słynnych jest ta w rzymskim Koloseum, której przewodniczy co roku Ojciec Święty.

Wielkanocne zwyczaje

Oprócz święcenia palm czy uczestnictwa w drodze krzyżowej, Wielkanoc kryje jeszcze wiele innych tradycji. Jedną z nich jest uroczyste śniadanie wielkanocne. W gronie najbliższych zasiadamy do wspólnego stołu, gdzie królują tradycyjne potrawy. W święta nie może zabraknąć jajek. Pisanki i jajka w przeróżnej postaci to nieodłączna tradycja wielkanocna. Jajka są symbolem nowego życia, dlatego dzielimy się nimi podczas świąt. Według tradycji, na stołach pojawia się żurek lub barszcz biały, choć nie we wszystkich regionach kraju. Święconkę stanowi zawartość koszyczków, które święcimy w Wielką Sobotę. Dzieląc się jedzeniem składamy sobie najlepsze życzenia. Miłośnicy słodkości z niecierpliwością czekają na świąteczny czas, kiedy na stole pojawia się pascha, mazurek, świąteczna babka czy czekoladowe jajka dla najmłodszych. Wielkanoc pachnie aromatycznym chrzanem, rzeżuchą i białą kiełbasą. Pamiętajmy jednak, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, a pokarmy z koszyczka powinny przetrwać do uroczystego śniadania. świętaAle święta to nie tylko pyszne jedzenie. Niedzielę rozpoczyna msza święta rezurekcyjna, która odprawiana jest o świcie. W poniedziałek wielkanocny, czyli tzw. lany poniedziałek oblewamy się wodą, co szczególnie podoba się najmłodszym.

Święta to szczególny czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Zadbajmy o to, by wyjątkowo przeżyć Wielkanoc, nie zapominając o ważnych tradycjach, kultywowanych od pokoleń.

Katarzyna Antos