wielkanoc według polaków

Wielkanoc to najważniejsze święta w kościele katolickim. Jak wygląda Wielkanoc według Polaków? Czy rzeczywiście obchodzimy święta wielkanocne tak uroczyście, jak na to przystało?

Wielkanoc

Święta wielkanocne to wyczekiwany czas, na który przygotowujemy się w wyjątkowy sposób. Czterdziestodniowy okres postu poprzedza Wielkanoc, która jest najważniejszym świętem. To jak święto wszystkich świąt. Polacy także przygotowują się do tego okresu. I nie chodzi tutaj o generalne sprzątanie czy mycie okien, ale coś znaczniej bardziej cennego. Jak Wielkanoc jest obchodzona w Polsce?

Droga krzyżowa czyli Wielki Piątek

Droga krzyżowa to nabożeństwo, które upamiętnia drogę, jaką Jezus pokonał na Golgotę, dźwigając na swych ramionach krzyż. W Wielki Piątek w miastach i wioskach odbywa się droga krzyżowa. Jedyna taka w roku, wyjątkowa i bardzo uroczysta. W wielu miejscach organizuje się drogę krzyżową ulicami miasta. Często nabożeństwo jest połączone z inscenizacją, podczas której odgrywa się wszystkie stacje. Taka forma jeszcze bardziej obrazuje to, co zostało zapisane w Piśmie. Pozwala głębiej przeżyć śmierć Chrystusa. Ludzie chętnie uczestniczą w tym nabożeństwie. Zwykle odbywa się ono po godz. 15 lub po zmroku. Wielki Piątek to dzień zadumy, co można zaobserwować na twarzach Polaków, uczestniczących w drodze krzyżowej, gdziekolwiek by się nie odbywała.

Święcenie pokarmów

W sobotni poranek w wielu domach rozpoczyna się malowanie jajek i przygotowywanie wielkanocnego koszyczka. To świąteczna tradycja, w której chętnie uczestniczą najmłodsi. Malowanie pisanek to okazja do spędzenia czasu z najbliższymi. Wielkanoc jest właśnie czasem, który powinniśmy poświęcić dla naszych rodzin i przyjaciół. Po wizycie w kościele i poświeceniu pokarmów, Polacy zwykle udają się na cmentarz. Tradycja Wielkiej Soboty mówi o odwiedzaniu zmarłych, dlatego udajemy się na groby bliskich, o których zawsze powinniśmy pamiętać. Sobota tuż przed Wielkanocą to ostatni czas przygotowania do świąt.

Niedziela wielkanocna

Niedziela to zawsze radosny dzień, ale ta wielkanocna jest jedyna w swoim rodzaju. Polacy udają się na poranną mszę święta, zwaną rezurekcją. Podczas uroczystej procesji rozbrzmiewają kołatki, ogłaszające wszystkim wokół Zmartwychwstanie Pańskie. Po mszy świętej, rodziny zasiadają do stołu, by podzielić się święconką podczas uroczystego śniadania. Dzielimy się jajkiem oraz innymi poświęconymi pokarmami, na znak nowego życia i dobrobytu. To dzień dla rodziny i bliskich osób. Polacy spędzają go w gronie rodzinnym, wspólnie świętując i radując się z Wielkanocy.

Lany poniedziałek

WielkanocDrugi dzień świąt wielkanocnych to lany poniedziałek. Tradycja nakazuje oblewanie się wodą, co jest związane z odejściem zimy a nadejściem wiosny. Śmigus-dyngus dawniej był praktykowany wyłącznie na wsiach, dziś wodą Polacy leją się także w miastach. To bardzo lubiany zwyczaj przez dzieci, które chętnie oblewają się wodą na ulicach miast. Woda jest symbolem oczyszczenia, dlatego stanowi nieodłączny element Wielkanocy.

Wielkanoc według Polaków to uroczysty i rodziny czas. Spędzamy go ze swoimi bliskimi, nie zapominając o istocie świąt. Warto pamiętać, że to nie posprzątane mieszkanie czy piękny strój jest najważniejszy, ale znaczenie Wielkanocy i wspólna radość, na którą tyle czekaliśmy.

Katarzyna Antos