Ataki paniki same w sobie wywołują w nas ogromny lęk. Warto jednak podejść do nich w sposób naukowy. Za nimi bowiem skrywa się bardzo istotna informacja. Dopóki czegoś z nią nie zrobimy, ataki paniki będą powracać. Aby ich uniknąć, należy dobrze wczytać się w swoje wnętrze. W naszym artykule podpowiadamy, skąd się biorą ataki paniki.
Spis treści:
- Atak paniki czy zawał serca?
- Skąd się biorą ataki paniki?
- O czym informują nas ataki paniki?
- Jak ograniczyć ataki paniki?
- Lęk przed atakami paniki
Atak paniki czy zawał serca?
Ataki paniki często przypominają zawał serca. Gdy tracimy nad sobą kontrolę, pojawiają się duszności, kołatanie serca i zawroty głowy. Właśnie z tego powodu wiele osób dzwoni na pogotowie, ponieważ obawia się o swoje zdrowie i życie. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że z naszym układem krążenia wszystko w porządku, a problem ma podłoże emocjonalne, należy poszukać głębiej jego przyczyn.
Skąd się biorą ataki paniki?
Ataki paniki nie biorą się znikąd. Zazwyczaj stanowią odpowiedź naszego organizmu na lęk, ten może być utajony, dlatego tak trudno sobie z nim poradzić. Czasem każda krytyka ze strony przełożonego w pracy bardzo nas dotyka i powoduje utratę kontroli. Jeśli bliżej się temu przyjrzymy podczas psychoterapii, to zauważymy, że stoi za tym lęk przez utratą pracy i biedą. Ten problem szczególnie mocno dotyka osoby z rodzin dysfunkcyjnych, w tym alkoholowych. Atak paniki może także stanowić reakcję na nadmiar bodźców. Np. jedziemy do innego kraju, wysiadamy na lotnisku i nie wiemy, w którą stronę się skierować, aby wyjść na drogę prowadzącą do centrum miasta. Czasem ataki paniki pojawiają się wskutek działania wyzwalacza, tym może być np. mężczyzna podobny do naszego byłego męża, który nas bił. Możemy również tracić kontrolę nad swoim ciałem wskutek wspomnienia traumy np. wypadku samochodowego.
O czym informują nas ataki paniki?
Ataki paniki pokazują, że zaniedbaliśmy jakiś ważny obszar swojego życia. Np. nie przepracowaliśmy traumy związanej z jakimś wydarzeniem z przeszłości. Były partner mógł nas seksualnie wykorzystać, jednak my na poziomie świadomym nie dopuszczamy do siebie takiej myśli. Problem jednak wciąż w nas siedzi i daje o sobie znać. O tym, że jakiś problem został zaniedbany, dobitnie świadczą ataki paniki w określonych okolicznościach. Np. w przypadku kobiety wykorzystanej seksualnie przez partnera, lęk może pojawiać się, gdy jakiś mężczyzna zwróci na nią uwagę, zacznie flirtować, zanadto zbliży się do niej w kolejce do kasy. Jeśli pojawiają się u ciebie ataki paniki, to znak, że należy korzystać z pomocy specjalisty. Dobry psychoterapeuta pomoże uporać ci się z traumą, lękiem czy nadmiarem bodźców w twoim życiu.
Jak ograniczyć ataki paniki?
Ataki paniki, które utrudniają życie i codzienne funkcjonowanie, można ograniczyć poprzez trening uważności. W pewnym momencie zaczniesz dostrzegać, że zbliża się kolejny przypadek utraty kontroli i nauczysz się mu zapobiegać, bazując na logice i racjonalnym podejściu do sprawy. Bardzo dużo dobrego może zdziałać przepracowanie z psychologiem problemu, który leży u źródeł nawracających ataków paniki.
Lęk przed atakami paniki
Lęk przed atakami paniki może nas bardzo ograniczać i sprawiać, że nie wychodzimy z domu, ponieważ boimy się ośmieszyć przed innymi ludźmi. Nie chcemy, aby ktoś był świadkiem, jak krzyczemy, czy płaczemy, gdy tracimy nad sobą kontrolę. Niestety, nasze obawy paradoksalnie mogą wyzwalać kolejny atak paniki. W związku z tym bardzo potrzebna jest pomoc psychologa.