Farby akwarelowe

Otwierają szerokie możliwości zastosowania, fenomenalne efekty końcowe oraz radość używania. Takie właśnie są farby akwarelowe, po które sięgają nie tylko doświadczeni artyści, ale również dzieci rozwijające swoją kreatywność. Jak zacząć swoją przygodę z akwarelami?

Farby akwarelowe – co to takiego?

Mianem farb akwarelowych nazywamy farby wodne na bazie spoiwa rozpuszczonego w wodzie, często wzbogacone dodatkowymi składnikami, których zadaniem jest poprawa elastyczności i łatwość jej nabierania. Ich cechą charakterystyczną jest transparentność, płowienie oraz nieodporność na światło. Można je nabyć w kilku postaciach. Najczęściej spotykane są w tubkach. Mają konsystencję pasty i są wygodne w malowaniu dużych powierzchni. Dostępne są również w formie kostek. Choć nieco trudniejsze w użytkowaniu, to jednak gwarantują lepsze efekty pracy. Można bowiem stopniować ich gęstość i nasycenie koloru. Oprócz tego, farby akwarelowe można kupić w buteleczkach lub proszku.

Jak zacząć malowanie farbami akwarelowymi

Rozpoczynając swoją przygodę z akwarelami należy najpierw określić technikę ich używania. Sposoby są dwa – mokre na suche, czyli nakładanie farby na suchą powierzchnię lub mokre na mokre, czyli aplikowanie jej na wilgotny papier. Pierwszy najlepiej sprawdzi się przy warstwowym nakładaniu kolorów, z kolei drugi polecany jest przy tworzeniu tła oraz malowaniu pejzaży.

 

Wybór techniki malowania farbami akwarelowymi to raptem pierwszy z elementów. Kolejnym jest zrobienie szkicu, który ułatwi pracę. Rysunek można stworzyć za pomocą ołówka lub cienkiego markera (bądź cienkopisu), który pozwoli na wykonanie modnego w ostatnim czasie czarnego konturu.

Jak postępować z farbami?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, farby akwarelowe są transparentne. Ich przezroczystość zależy od ilości użytej wody. Im więcej, tym kolor będzie bledszy i mniej intensywny. Warto o tym pamiętać i podczas malowania akwarelami zaczynać od aplikowania jaśniejszych kolorów, aby potem, w dalszym etapie, stopniowo zwiększać ich intensywność. Co więcej, farby akwarelowe umożliwiają wygodne mieszanie barw. Dzięki temu możliwe jest tworzenie tak charakterystycznych zacieków, z których słynie ta technika.

Co będzie potrzebne?

Czy wystarczą jedynie farby akwarelowe, aby stworzyć piękne malunki? Oczywiście, że nie! Niezbędny okaże się specjalny papier, gdyż od niego w dużej mierze zależy efekt końcowy. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno bloku do malowania farbami wodnymi. Ma on wysoką gramaturę i oprócz tego jest trwały oraz posiada wyraźną fakturę. Dzięki temu z łatwością chłonie nadmiar wody, eliminując ryzyko falowania czy marszczenia papieru. Potrzebne będą również pędzle. Najlepiej te o miękkim i naturalnym włosiu, które zapewnią dobrą chłonność farby oraz wody.