Z osteoporozą zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Tej podstępnej choroby nie należy lekceważyć. Nieleczona prowadzi do kalectwa. W skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią.
Postępujący ubytek masy kostnej
W przypadku osteoporozy, zwanej też zrzeszotnieniem kości, mamy do czynienia z postępującym ubytkiem masy kostnej. Szkielet osoby, która boryka się z tą chorobą, jest szczególnie narażony na uszkodzenia mechaniczne. Każdy, nawet niewinny upadek, może zakończyć się poważnym i bolesnym złamaniem.
Osteoporoza – profilaktyka
W przypadku osteoporozy profilaktyka odgrywa niebagatelną rolę. Leczenie złamań stanowi poważne obciążenie dla budżetu. Warto pamiętać, iż każdy nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą konieczność rehabilitacji i uniemożliwia wykonywanie pracy.
Prace w ogrodzie a ryzyko osteoporozy
Osteoporoza budzi zainteresowanie naukowców. Przeprowadzone badania pozwoliły wysnuć ciekawy wniosek. Wykazano, iż kobiety, które przez większość życia pracują w ogrodzie, rzadziej chorują na osteoporozę, miażdżycę i nadciśnienie. Przesadzanie sadzonek, pielenie grządek itp. można zaliczyć do ćwiczeń oporowych, które zwiększają gęstość kości. O dziwo, prace ogrodnicze przynoszą więcej korzyści niż systematycznie uprawiany sport.
Rola ćwiczeń oporowych
Ćwiczenia oporowe przyczyniają się do wzmocnienia mięśni. Jednocześnie przyśpieszają metabolizm. Poprawiają one wygląd ciała, jednocześnie zmuszają mięśnie do wytężonej pracy. Nadmierne obciążenie pobudza syntezę białek wewnątrz mięśnia. Ćwiczenia oporowe, w tym prace ogrodnicze, zwiększają wytrzymałość ścięgien i więzadeł. Jednocześnie obniżają poziom cholesterolu i tym samym redukują ryzyko miażdżycy.
W związku z tym, iż prace ogrodowe zmniejszają ryzyko osteoporozy, warto wydzierżawić działkę. Udowodniono, iż osoby, które przebywają na świeżym powietrzu, cieszą się lepszym samopoczuciem i rzadziej zmagają się z depresją.