Skóra pozostaje pod wpływem hormonów płciowych. Na jej stan ogromny wpływ wywierają estrogeny

Kobietom, które przechodzą menopauzę, z pomocą przychodzą kosmetyki, zbilansowana dieta oraz suplementy. Wybierając krem i serum do twarzy, należy kierować się rodzajem cery oraz jej aktualnymi potrzebami. Kosmetyki do cery dojrzałej powinny zawierać pochodne witaminy A (retinoidy), witaminę E, ustabilizowaną witaminę C, peptydy, kwas hialuronowy, kolagen i elastynę. Wyżej wspomniane witaminy posiadają właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, iż zwalczają wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia i sprzyjają powstawaniu zmarszczek. Z kolei kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody i tym samym nawilża skórę.

Zbilansowana dieta jest naszym sprzymierzeńcem. Panie, które pragną cieszyć się jędrną skórą, powinny spożywać dużą ilość owoców i warzyw. Rośliny stanowią bogate źródło antyoksydantów. Zawarte w nich witaminy (A, C, E) oraz flawonoidy zaliczane są do przeciwutleniaczy. Oznacza to, iż zwalczają wolne rodniki, które odbijają się niekorzystnie na kondycji skóry. Warto spożywać sałatki z dodatkiem oliwy z oliwek. Ta ostatnia zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które sprzyjają zachowaniu jędrnej i gładkiej skóry.

Kobiety, które przechodzą menopauzę, powinny pamiętać o dobroczynnych właściwościach fitoestrogenów. Te substancje, wytwarzane przez rośliny, pod względem budowy przypominają estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Fitoestrogeny posiadają właściwości antyoksydacyjne, jednocześnie uzupełniają niedobór estrogenów i tym samym pozwalają cieszyć się jędrną, promienną skórą.

W związku z tym, iż nasza dieta nie zaspokaja dziennego zapotrzebowania na fitoestrogeny, warto przyjrzeć się suplementów diety. Zaleca się przyjmowanie preparatów na bazie lignanów, wyodrębnionych z siemienia lnianego. Suplement diety Ligunin®, standaryzowany na 20% lignanów, jest sprzymierzeńcem kobiet w walce z dokuczliwymi objawami menopauzy oraz z oznakami procesów starzenia.