Nadżerka szyjki macicy jest ubytkiem naskórka lub błony śluzowej występującym w drogach rodnych kobiety. Szacuje się, że nadżerkę w drogach rodnych posiada co czwarta kobieta w Polsce.
Wśród nich często znajdują się także panie w okresie menopauzy. Dzieje się tak ze względu na to, że jedną z głównych przyczyn tworzenia się nadżerki są zmiany hormonalne. Dokładnie dotyczy to nadmiaru estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu.
Czynniki ryzyka
Do nadżerki szyjki macicy albo też do jej stanu zapalnego (zmiany te występują często wspólnie, dlatego nawet stosuje się ich nazwy zamiennie) dochodzi zwykle po okresie przed menopauzą z powodu niedostatecznej ilości produkowania progesteronu. Bardzo często zaburzenia gospodarki hormonalnej spowodowane sa przyjmowaniem doustnej antykoncepcji.
Niedobór progesteronu w organizmie powoduje z kolei mniejszą odporność pochwy na zakażenia drobnoustrojami (drożdżaki, rzęsistek, dwoinki rzeżączki) a także uszkodzenia mechaniczne pochwy (uszkodzenie ciałem obcym: tamponem, wkładką wewnątrzmaciczną, członkiem).